Odpowiedź: Z treści pytania wynika, że przedmiotowy załącznik do oferty (wykaz wykonanych usług) de facto nie dotyczy prowadzonego postępowania. Należy go zatem potraktować jako dokument zawierający błędy i niepotwierdzający spełniania wymaganego warunku doświadczenia. Zamawiający powinien w tej sytuacji skorzystać z dyspozycji art. 26 ust. 3 Pzp, zgodnie z którym na każdym etapie postępowania zamawiający wzywa wykonawców, którzy w określonym terminie nie złożyli wymaganych przez zamawiającego oświadczeń lub dokumentów, o których mowa w art. 25 ust. 1, lub którzy nie złożyli pełnomocnictw, albo którzy złożyli wymagane przez zamawiającego oświadczenia i dokumenty, o których mowa w art. 25 ust. 1, zawierające błędy lub którzy złożyli wadliwe pełnomocnictwa, do ich złożenia w wyznaczonym terminie ().
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
SM WOLA Administracja Osiedla GÓRCE ogłasza przetarg w zakresie wykonania wymiany poziomów wodnych c.w. z.w. oraz c.c.w. wraz z zaworami podpionowymi
Ogłoszenie premium 18 dni do końca20.07.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Szczecińska Spółdzielnia Mieszkaniowa ogłasza przetarg nieograniczony na remont chodników i dojść do klatek znajdujących się na terenie osiedli SSM
Ogłoszenie premium 19 dni do końca21.07.2025
SZCZECIN, Zachodniopomorskie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Obowiązek wezwania do uzupełnienia dokumentów na podstawie art. 26 ust. 3 ustawy Pzp dotyczy wszystkich dokumentów wskazanych w art. 25 ust. 1 ustawy Pzp. Zgodnie z art. 25 ust. 1 Pzp, w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego zamawiający może żądać od wykonawców wyłącznie oświadczeń lub dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia postępowania, zaś oświadczenia lub dokumenty potwierdzające: spełnianie warunków udziału w postępowaniu oraz przez oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane wymagań określonych przez zamawiającego zamawiający wskazuje w ogłoszeniu o zamówieniu ().
Dokumenty te zostały skonkretyzowane w wydanym na podstawie art. 25 ust. 2 ustawy - Prawo zamówień publicznych rozporządzeniu w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawców, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane. Należy do nich także wykaz usług na potwierdzenie wymaganego doświadczenia.
Zapamiętaj!
Artykuł 26 ust. 3 ustawy Pzp może znaleźć zastosowanie także w przypadku złożenia oświadczenia lub dokumentu, z których nie wynika potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu odnoszących się do samego wykonawcy, jak również oferowanych przez niego dostaw, usług lub robót budowlanych. Takie stanowisko zajęła również Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z 30 stycznia 2008 r. (sygn. akt KIO/UZP 04/08), stwierdzając w uzasadnieniu wyroku, że złożenie dokumentu wskazującego na niespełnienie warunków udziału w postępowaniu stanowi wypełnienie przesłanek art. 26 ust. 3 Pzp. W takiej sytuacji uznać należy, że wykonawca nie złożył dokumentu potwierdzającego spełnianie warunków udziału w postępowaniu.
Podstawa prawna: art. 25 ust. 1, art. 26 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2007 r. nr 223, poz. 1655 ze zm.).
Autorka zastrzega, że treść odpowiedzi to jej prywatna opinia, a nie stanowisko UZP.
Odpowiedź udzielona: 25 czerwca 2010 r.
-
Błędne wyliczenie kwoty VAT - omyłka czy podstawa do odrzucenia oferty?
Przetargi krok po krokuMożliwe jest odrzucenie oferty w której wykonawca wpisał inna stawkę VAT niż określił to zamawiający, jednak doktryna i orzecznictwo nie są zgodne w tej kwestii