Partnerzy serwisu:
Ostatnio wprowadzone zmiany do ustawy Prawo zamówień publicznych miały między innymi na celu usprawnienie procedur udzielania zamówień publicznych poprzez przyspieszenie wyboru najkorzystniejszej oferty. Ustawodawca dla zrealizowania wskazanego celu nowelizacji, postanowił o skróceniu terminów składania ofert oraz zmianie zasad obliczania czasu jaki wykonawcy mają na zadawanie pytań do treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

Przyspieszenie przetargów na roboty budowlane

W uprzednio obowiązującym stanie prawnym termin składania ofert dla zamówień na dostawy lub usługi wynosił 7 dni od zamieszczenia ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych, zaś dla robót budowlanych 20 dni. Obecnie termin 7 dni dla dostaw i usług został utrzymany ale minimalny termin składania ofert dla robót budowlanych skrócono do 14 dni. Ponadto nowelizacja przewiduje możliwość skrócenia terminów składania ofert dla zamówień o wartości przekraczającej tzw. progi unijne (określone w art. 11 ust. 8 Prawa zamówień publicznych). Terminy składania ofert wynoszące:

- 40 dni - od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich drogą elektroniczną;

- 47 dni - od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich w sposób inny niż określony powyżej,

mogą zostać skrócone po spełnieniu wymogów wskazanych w art. 43 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych do:

- 22 dni - od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich drogą elektroniczną;

- 29 dni - od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich w sposób inny niż określony powyżej

W tym miejscu wskazać należy na jeszcze jeden nowy element wprowadzony do ustawy Prawo zamówień publicznych, który bezpośrednio związany jest ze skróconymi terminami składania ofert. Zgodnie z art. 40 ust. 5a ustawy Prawo zamówień publicznych, ustawodawca umożliwił zamawiającemu poinformowanie znanych sobie wykonawców, którzy w ramach prowadzonej działalności świadczą dostawy, usługi lub roboty budowlane objęte przedmiotem zamówienia o ogłoszonym przetargu nieograniczonym.

Zmiana terminu zadawania pytań do specyfikacji

W dotychczasowej praktyce udzielania zamówień publicznych (zwłaszcza w postępowaniach na roboty budowlane) duża ilość pytań zadawanych była przez wykonawców w ostatnim możliwym terminie tj. na 6 dni przed upływem terminu składania ofert. W konsekwencji zamawiający niejednokrotnie zmuszony był do przedłużenia terminu składania ofert jeszcze przed udzieleniem odpowiedzi na zadane pytania. W celu ograniczenia możliwości zadawania pytań tuż przed upływem terminu składania ofert, ustawodawca dokonał istotnej zmiany w zasadach ustalania terminu na zadawanie pytań do treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Zgodnie z obecnie obowiązującym stanem prawnym zamawiający zobowiązany jest do niezwłocznego udzielenia wyjaśnień dotyczących treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia pod warunkiem, że wniosek o wyjaśnienie jej treści wpłynie do zamawiającego nie później niż do końca dnia w którym upływa połowa wyznaczonego terminu składania ofert. Jeżeli wskazany warunek jest spełniony wówczas zamawiający obowiązany jest udzielić wyjaśnień:

- na 6 dni przed upływem terminu składania ofert,

- na 4 dni przed upływem terminu składania ofert - w przetargu ograniczonym oraz negocjacjach z ogłoszeniem, jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia,

- na 2 dni przed upływem terminu składania ofert - jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8.

Zapamiętaj!

Przedłużenie terminu składania ofert, np. na skutek udzielonych odpowiedzi, nie wpływa na bieg terminu składania wniosku o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

Podstawa prawna;

- ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r. Nr 223 poz. 1655 z późn. zm).

  • Termin zapoznania się z treścią złożonych ofert

    Zamówienia publiczne
    Marek Okniński
    Zgodnie z art. 96 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych oferty złożone w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego są jawne od chwili ich otwarcia. Wskazany przepis nie daje jednak prawa wykonawcy do żądania od zamawiającego aby ten przedstawił oferty konkurencji zaraz po ich otwarciu. Zamawiający może wyznaczyć wykonawcy termin w którym ten zapozna się z treścią złożonych ofert.