Konsorcjum firm złożyło ofertę w postępowaniu, którego przedmiotem zamówienia była budowa drogi. Zamawiający zażądał w SIWZ złożenia wadium w wysokości 20 tys. złotych. Konsorcjum dołączyło do oferty gwarancje wadialną wystawioną na jednego z członków konsorcjum. Zamawiający wykluczył konsorcjum z postępowania. Jego zdaniem gwarancja nie zabezpieczała oferty konsorcjum. Powinna być wystawiona na konsorcjum a nie na jego członka. Czy zamawiający postąpił w tej sytuacji zgodnie z prawem?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Warszawski Rolno Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. ogłasza przetarg otwarty na realizację inwestycji polegającej na dostawie i wdrożeniu infrastruktury serwerowej, sieciowej i systemów bezpieczeństwa IT
Ogłoszenie premium 23 dni do końca11.08.2025
OŻARÓW MAZOWIECKI, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przyczółek Grochowski" ogłasza przetarg nieograniczony na przegląd instalacji gazu oraz przegląd instalacji wentylacji grawitacyjnej oraz przebudowę drogi dojazdowej
Ogłoszenie premium 23 dni do końca11.08.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Zdaniem Sądu Okręgowego w Poznaniu, sygn. II Ca 489/06 o ile zamawiający nie zwarł w SIWZ wyraźnego wymogu, że każdy z członków konsorcjum ma oddzielnie wnieść wadium, złożenie gwarancji wadialnej wystawionej na rzecz jednego z członków konsorcjum jest wystarczającym zabezpieczeniem oferty.". Wykonawcy wspólnie ubiegający się Arbitrów zamówienie muszą, zatem bardzo precyzyjnie czytać wymogi zawarte w specyfikacji. Zespół Arbitrów w wyroku z 24.01.2006 sygn. UZP/ZO/0-149/06 był jeszcze bardziej rygorystyczny stwierdził, że jeżeli gwarancja wadialna wystawiona jest na jednego z członków konsorcjum jest wadliwa i konsorcjum należy wykluczyć. Jednak takie stanowisko jest niewłaściwe. Wykonawcy zakładając konsorcjum mają w kwestii wadium pełną dowolność i nie ma znaczenia, kto wniesie wadium. Zamawiający narzucając w SIWZ, który z członków konsorcjum ma wnieść wadium przekracza swoje kompetencje i dopuszcza się czynu nieuczciwej konkurencji podważając istotę konsorcjum. To, bowiem od członków konsorcjum zależy, który z nich wniesie wadium. Tezę tą potwierdza chociażby wyrok Sądu Okręgowego w Częstochowie sygn. akt VI Ca 527/05.
-
Zasady wnoszenia wadium
Zamówienia publiczneWadium zabezpiecza ofertę Wykonawcy, zatem musi zostać wniesione przed upływem terminu składania ofert. W przypadku wnoszenia wadium w pieniądzu na rachunek bankowy, kwota wadium musi zostać zaksięgowana przed upływem terminu składania ofert. Jeżeli z rachunku bankowego wynika, iż kwota wadium została zaksięgowana po terminie składania ofert, Zamawiający wyklucza Wykonawcę z postępowania na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 4 ustawy Prawo zamówień publicznych (zwanej dalej Ustawą)