Zamówienia "in - house" a obowiązek stosowania ustawy Pzp

Karol Jaworski
17.06.2015 , aktualizacja: 16.06.2015 09:30
A A A
Nowa ustawa Pzp

Nowa ustawa Pzp (Fot. Shutterstock)

Ustawy Pzp nie stosuję się do zamówień udzielanych instytucjom gospodarki budżetowej przez organ władzy publicznej wykonujący funkcje organu założycielskiego tej instytucji.
Pytanie:

Urząd Miejski w Słupsku planuje przeprowadzić postępowanie o zamówienie wspólne na świadczenie usług w zakresie badań lekarskich dla pracowników urzędu i jego jednostek organizacyjnych. Czy w takim przypadku można zawrzeć umowę z jednostką - osobą prawną Miasta, czyli Samodzielnym Publicznym Miejskim Zakładem Opieki Zdrowotnej w trybie zamówienia in-house ?

Odpowiedź:

W przedstawionej w pytaniu sytuacji nie można zawrzeć umowy w ramach zamówienia "in-house". Instytucja zamówień "in-house" została wykształcona w prawie wspólnotowym i dopuszczona przez orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (obecnie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej). Na grunt polskiego prawa została wprowadzona poprzez zapis w ustawie Prawo zamówień publicznych, który stanowi, iż nie ma obowiązku stosowania ustawy Pzp do zamówień udzielanych instytucji gospodarki budżetowej przez organ władzy publicznej wykonujący funkcje organu założycielskiego tej instytucji. Muszą jednak łącznie zaistnieć następujące warunki:

- zasadnicza część działalności instytucji gospodarki budżetowej dotyczy wykonywania zadań publicznych na rzecz tego organu władzy publicznej,

- organ władzy publicznej sprawuje nad instytucją gospodarki budżetowej kontrolę odpowiadającą kontroli sprawowanej nad własnymi jednostkami nieposiadającymi osobowości prawnej, w szczególności polegającą na wpływie na decyzje strategiczne i indywidualne dotyczące zarządzania sprawami instytucji,

- przedmiot zamówienia należy do zakresu działalności podstawowej instytucji gospodarki budżetowej określonego zgodnie z art. 26 ust. 2 pkt 2 ustawy o finansach publicznych (art. 4 pkt 13 ustawy Pzp).

Znajdź przetarg: Oferty przetargów z całego kraju



Jednostki gospodarki budżetowej

W zasadzie już samo brzmienie powyższego artykułu przesądza czy można udzielić samodzielnemu publicznemu zakładowi opieki zdrowotnej zamówienia "in-house". Ustawa Pzp dopuszcza udzielania takich zamówień wyłącznie instytucjom gospodarki budżetowej. Tymczasem ustawa o finansach publicznych rozróżnia jednostki gospodarki budżetowej i samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej jako osobne jednostki sektora finansów publicznych. Jednakże nawet traktując na potrzeby niniejszej opinii zakład jako instytucję gospodarki budżetowej odpowiedź na zadane pytanie moim zdaniem winna być negatywna.

Ustawa PZP Prawo zamówień publicznych - tekst ujednolicony



Podstawa prawna

- art. 4 pkt 13 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (j.t. Dz. U. z 2013 r. poz. 907 ze zm.),

- ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (j.t. Dz. U. z 2013 r., poz. 885 ze zm.).

Zobacz także
Ogłoszenia różne