Podstawowe akty prawne przyjęte na poziomie wszystkich państw Unii Europejskiej, a dotyczące udzielania zamówień publicznych zawarte są w:
a) Dyrektywie 2004/17/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. koordynującej procedury udzielania zamówień przez podmioty działające w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i usług pocztowych.
b) Dyrektywie 2004/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie koordynacji procedur udzielania zamówień publicznych na roboty budowlane, dostawy i usługi,
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przyczółek Grochowski" ogłasza przetarg nieograniczony na przegląd instalacji gazu oraz przegląd instalacji wentylacji grawitacyjnej oraz przebudowę drogi dojazdowej
Ogłoszenie premium 23 dni do końca11.08.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa Mokotów ogłasza konkurs ofert na naprawę izolacji płyty podłogowej z modernizacją
Ogłoszenie premium 23 dni do końca11.08.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
c) Dyrektywie 2009/81/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie koordynacji procedur udzielania niektórych zamówień na roboty budowlane, dostawy i usługi przez instytucje lub podmioty zamawiające w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa i zmieniającej dyrektywy 2004/17/WE i 2004/18/WE.
Głównym celem wskazanych powyżej dyrektyw jest zapewnienie wykonawcom możliwości korzystania w pełni z podstawowych swobód w dziedzinie zamówień publicznych poprzez zagwarantowanie przejrzystych i niedyskryminacyjnych procedur. Generalnie można stwierdzić, że unijne uregulowania dotyczące rynków zamówień publicznych kładą nacisk na kluczowe zasady: wyboru oferty najkorzystniejszej ekonomicznie, przejrzystości procedur przetargowych i równego traktowana przedsiębiorców.
Istotnym elementem ogólnoeuropejskiego systemu zamówień publicznych jest jawność procedur przetargowych.
Gdzie szukać ogłoszeń?
W przypadku zamówień publicznych, których wartość przekracza tzw. progi unijne* przejawem zasady jawności jest obowiązek zamieszczania przez zamawiających ze wszystkich krajów członkowskich UE ogłoszeń o prowadzonych przetargach w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich. Ogłoszenia opublikowane w Dz.U.W.E. są dostępne pod adresem internetowym www.ted.europa.eu. Pod wskazanym adresem znajduje się wyszukiwarka ogłoszeń, która umożliwia wykonawcom zamierzającym ubiegać się o uzyskanie zamówienia publicznego odnalezienie informacji w języku polskim o ogłoszonych przetargach, których przedmiot obejmuje zakres działalności wykonawcy.
Ogłoszenia publikowane w Dz.U.W.E. nie obejmują jednak zamówień o wartości poniżej progów unijnych.
Informacje dotyczące przetargów ogłaszanych przez poszczególne kraje członkowskie w zakresie zamówień, których wartość nie przekracza progów unijnych można odnaleźć pod niżej wskazanymi adresami internetowymi:
1) Austria
www.lieferanzeiger.at
www.wienerzeitung.at
www.portal.wko.at
(sekcja: Wirtschafts- und Gewerberecht, podsekcja: Verwaltungs- und Vergabevefahren)
2) Belgia
www.ejustice.just.fgov.be/bul/bulf.htm
3) Czechy
www.isvzus.cz
4) Dania
www.kfst.dk
5) Estonia
www.riigihanked.riik.ee
6) Finlandia
www.hankintailmoitukset.fi/fi
7) Francja
www.boamp.fr
8) Grecja
www.investingreece.gov.gr
www.infosoc.gr
9) Hiszpania
www.boe.es
10) Holandia
www.aanbestedingskalender.nl
www.tenderned.nl
11) Irlandia
www.etenders.gov.ie
12) Litwa
https://pirkimai.eviesiejipirkimai.lt,
13) Luksemburg
https://saturn.etat.lu/simap/public
www.cdm.imprimerie-centrale.com/pls/CDM/GetRub?lng=FR&rub=0&n=2
14) Łotwa
www.fm.gov.lv/?lat
www.eiepirkumi.gov.lv/PMB
15) Niemcy
www.e-vergabe.de
16) Polska
www.uzp.gov.pl
17) Portugalia
www.base.gov.pt/Paginas/Default.aspx
18) Słowacja
www.uvo.gov.sk
19) Słowenia
www.enarocanje.si/default.asp?podrocje=portal
20) Szwecja
www.verksamt.se
21) Węgry
www.mhk.hu/kozbesz/index.php
22) Wielka Brytania
www.cabinetoffice.gov.uk
23) Włochy
www.serviziocontrattipubblici.it/informazioni/bp_link_regioni.aspx
www.itaca.org/index.asp
* Wysokość tzw. progów unijnych określa art. 11 ust. 8 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r. poz. 907 z późn. zm.).
-
Zamawiający może żądać informacji z CEIDG
Zamówienia publiczneCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) została utworzona między innymi w celu ułatwienia dostępu wszystkim zainteresowanym do informacji o podmiotach prowadzących działalność gospodarczą. Dane zawarte w CEIDG są jawne na mocy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. -
Zamawiający powinien podać informacje o dokumentach wymaganych od wykonawców zagranicznych
Przetargi krok po krokuObowiązek unieważnienia postępowania o udzielnie zamówienia publicznego ma miejsce jedynie w ściśle określonych w ustawie przypadkach. Czy brak wskazania dokumentów wymaganych od wykonawców zagranicznych jest do tego podstawą? -
Obowiązek wypłacenia zaliczki przy zlecaniu robót budowlanych
Zamówienia publiczneUstawa Prawo zamówień publicznych przewiduje fakultatywną możliwość wypłacenia zaliczek wykonawcom zamówienia publicznego, w przypadku gdy zamawiający przewidzi możliwość jej wypłacenia w treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia. -
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości w sprawie zasad wykluczenia z przetargu
Zamówienia publiczneWyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej został wydany w związku z zapytaniem Krajowej Izby Odwoławczej o sposób interpretacji przepisów art. 45 ust. 2 pkt d) dyrektywy 2004/18/WE.