Sprawdź, przez jaki czas należy publikować informacje o udzieleniu zamówienia w BIP

Krzysztof Hodt
13.03.2020 16:44
A A A
Ustawa Pzp

Ustawa Pzp (Agencja Gazeta)

Przy ustaleniu okresu publikacji na BIP informacji o udzieleniu zamówienia należy brać pod uwagę?przepisy ustawy z 14 lipca 1983 r.?o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach.

Pytanie: 

Zamawiający − podmiot prowadzący działalność kulturalną, udzielając zamówienia na podstawie art. 4d ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp, ma obowiązek, zgodnie z art. 37d ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, zamieścić na swojej stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej informację o udzieleniu zamówienia, podając nazwę (firmę) albo imię i nazwisko podmiotu, z którym zawarł umowę o wykonanie zamówienia. 

Powyższy przepis nie precyzuje natomiast okresu udostępniania informacji w BIP, zarówno minimalnego jak i maksymalnego. Również przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz rozporządzenia z 18 stycznia 2007 r. w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej, nie regulują kwestii tego, jak długo takie dane mają być przetwarzane. 

Mając natomiast na uwadze przepisy rozporządzenia o ochronie danych (RODO) a w szczególności zasadę ograniczenia czasowego, przechowywanie informacji w postaci umożliwiającej identyfikację osób, których one dotyczą, nie powinno trwać dłużej niż to niezbędne do osiągnięcia celu przetwarzania. Zgodnie z opinią otrzymaną przez zamawiającego od jednostki nadrzędnej, przy ustalaniu czasu zamieszczania danych osobowych w BIP w postępowaniach z zakresu działalności kulturalnej należy posiłkować się terminem ich przechowywania w Biuletynie Zamówień Publicznych, który określa prezes Urzędu Zamówień Publicznych, na podstawie art. 11 ust. 6b ustawy Pzp. Niestety zamawiający nie może dotrzeć do przedmiotowych informacji. Jaki okres udostępniania powyższych informacji w BIP powinien przyjąć zamawiający, ze względu na fakt, że informacje te zawierają dane osobowe wykonawcy, któremu zostało udzielone zamówienie (artysty)? 

Odpowiedź: 

Przy ustaleniu okresu publikacji na BIP informacji o udzieleniu zamówienia należy brać pod uwagę?przepisy ustawy z 14 lipca 1983 r.?o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach. Nie widzę podstaw, aby w tym przypadku stosować przez analogię rozwiązania przyjęte w art. 11 ust. 6b ustawy Pzp.? 

Artykuł?4d ust. 1 pkt 2 ustawy?Pzp?wyłącza jej stosowanie w przypadku zamówień,?których przedmiotem są dostawy lub usługi z zakresu działalności kulturalnej związanej z organizacją wystaw, koncertów, konkursów, festiwali, widowisk, spektakli teatralnych, przedsięwzięć z zakresu edukacji kulturalnej lub z gromadzeniem materiałów bibliotecznych przez biblioteki lub muzealiów, a także z zakresu działalności archiwalnej związanej z gromadzeniem materiałów archiwalnych, jeżeli zamówienia te nie służą wyposażaniu zamawiającego w środki trwałe przeznaczone do bieżącej obsługi jego działalności.? 

Krzysztof Hodt 

Więcej na ten temat przeczytasz na www.portalzp.pl

Więcej o:
Ogłoszenia różne