Pytanie:
W publikowanym siwz zamówienie podzielono na dwie części. Załączniki ofertowe zostały przygotowane w plikach pdf oraz dodatkowo dwa w formacie excel (dla każdej części jeden − w celu ułatwienia wykonania cennika). Jeden z plików excel zawierał błąd. Czy jakakolwiek omyłka w treści, która znajduje się w pliku excel, może być powodem unieważnienia jednej z części przetargu? Dodam, iż są dwie oferty − szacunek wzrósł o ok. 25% do roku poprzedniego, zakres czynności został zaś znacząco pomniejszony. W ubiegłym roku postępowanie wygrała firma, która zaoferowała 450.000 zł, podczas gdy zamówienie oszacowano na 240.000 zł. Jak powstał wyższy szacunek w tym roku? Zamówienie dotyczy konserwacji i utrzymania obiektów rekreacyjnych, głównie placów zabaw.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przyczółek Grochowski" ogłasza przetarg nieograniczony na przegląd instalacji gazu oraz przegląd instalacji wentylacji grawitacyjnej oraz przebudowę drogi dojazdowej
Ogłoszenie premium 23 dni do końca11.08.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Warszawski Rolno Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. ogłasza przetarg otwarty na realizację inwestycji polegającej na dostawie i wdrożeniu infrastruktury serwerowej, sieciowej i systemów bezpieczeństwa IT
Ogłoszenie premium 23 dni do końca11.08.2025
OŻARÓW MAZOWIECKI, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź:
Kwestia unieważnienia części postępowania z powodu błędu w pliku będącym załącznikiem do siwz musi zostać rozważona na podstawie przesłanek unieważnienia procedury wpisanych w regulacje ustawy Pzp. Nie wolno ich interpretować rozszerzająco i dopiero ziszczenie się którejś z nich daje podstawę do unieważnienia. Natomiast problem szacowania to odpowiedzialność zamawiającego, który ma obowiązek wykonać tę czynność z należytym rozeznaniem i w sposób rzetelny.
Nie każdy błąd czy omyłkę można kwalifikować jako podstawę unieważnienia procedury. Przesłanki unieważnienia postępowania są wskazane w ustawie Pzp. W żadnym razie nie powinno się ich nadinterpretować.
Przesłanki unieważnienia
Zgodnie z wolą ustawodawcy dopiero błąd, który powoduje, że postępowanie jest obarczone niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie ważnej umowy obliguje do unieważnienia postępowania.
Taką sytuację mamy wtedy, gdy: „(...) takie wady zostały wymienione w art. 146 ust. 1 ustawy, jednak nie wyczerpują one wszystkich wadliwości postępowania, jakich może dopuścić się zamawiający, a które powinny skutkować unieważnieniem postępowania. W orzecznictwie wskazuje się na to, że również okoliczności uprawniające Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych do wystąpienia do sądu powszechnego o unieważnienie umowy stanowią przesłankę dla samodzielnego dokonania przez zamawiającego unieważnienia postępowania na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 7 ustawy.
Justyna Andała-Sępkowska
Więcej na www.portalzp.pl
-
Błędne przepisanie ceny z opisu oferowanej usługi do formularza ofertowego to omyłka pisarska
błądArtykuł 87 ust. 2 ustawy Pzp wskazuje na obowiązek zamawiającego, nie zaś na jego uprawnienie. Jeżeli zatem zajdą okoliczności, o których mowa w art. 87 ust. 2 ustawy Pzp, zamawiający będzie zobowiązany dokonać stosownych poprawek. -
Zamawiający wskazał w siwz błędną stawkę VAT - jak ocenić oferty?
vat...prawidłowość każdej czynności podjętej przez zamawiającego może zostać zakwestionowana. Nie ma jednak wątpliwości, że zamawiający powinien zweryfikować, czy zastosowana przez wykonawcę stawka VAT jest prawidłowa i znajduje uzasadnienie w przepisach prawa. Tym samym, odradzam pozostawianie sprawy podatku bez wyjaśnienia. -
O bezpiecznych zasadach korekty ofert
korektaPomyłka zawarta w złożonej ofercie może być bezpiecznie skorygowana jeżeli nie prowadzi do zmiany treści oferty np. ceny.