Wykonawcy ubiegający się o zamówienie publiczne zobowiązani są przedkładać wypełniony formularz JEDZ (Jednolity Europejski Dokument Zamówienia) wraz z ofertą przetargową lub wnioskiem o zakwalifikowanie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, którego wartość przekracza tzw. progi unijne[1].
W przypadku przetargu nieograniczonego Zamawiający poprzez zapisy SIWZ powinien jednoznacznie określać wymóg złożenia wraz z ofertą dokumentu JEDZ wypełnionego w częściach odnoszących się do potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu oraz potwierdzający brak podstaw do wykluczenia.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przyczółek Grochowski" ogłasza przetarg nieograniczony na przegląd instalacji gazu oraz przegląd instalacji wentylacji grawitacyjnej oraz przebudowę drogi dojazdowej
Ogłoszenie premium 26 dni do końca11.08.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa "Ateńska" ogłasza przetarg nieograniczony na malowanie klatek schodowych oraz montaż instalacji hydrantowej p.poż
Ogłoszenie premium 12 dni do końca28.07.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
W przypadku gdy formularz JEDZ nie zostanie złożony Zamawiający powinien skorzystać z art. 26 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych i wezwać wykonawcę do przedstawienia wypełnionego formularza JEDZ.
Wykonawca w momencie otrzymania wezwania winien jest przedstawić w terminie wyznaczonym przez Zamawiającego prawidłowo sporządzony i wypełniony dokument JEDZ – w przeciwnym razie wykonawca podlega wykluczeniu z udziału w prowadzonym przetargu.
Powyższe potwierdza wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 13 marca 2020 r. sygn. akt: 430/20 w którym skład orzekający wskazał na zasadę jednokrotnego wezwania do uzupełnienia JEDZ.
Skład orzekający we wskazanym wyroku stwierdził, że w przypadku gdy wykonawca składa oświadczenie JEDZ w wadliwej lub niekompletnej formie, lub zupełnie pomija w swojej ofercie ten dokument, następnie na wezwanie zamawiającego składa niekompletny JEDZ, nie ma podstaw, aby wykonawca został po raz kolejny, w oparciu o art. 26 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych, wzywany do uzupełnienia wadliwego oświadczenia.
Kolejne wezwanie należałoby uznać za naruszające zasadę równego traktowania wykonawców. Reasumując: w przypadku braku złożenia JEDZ w ofercie przetargowejzamawiający wzywa wykonawcę do jego przedłożenia – w sytuacji gdy złożony w odpowiedzi na wezwanie JEDZ będzie niekompletny wykonawca podlega wykluczeniu z udziału w przetargu, gdyż zamawiający nie ma możliwości ponownego wezwania do uzupełnienia JEDZ.
Autor: Marek Okniński
[1] Progi unijne określa art. 11 ust. 8 ustawy Prawo zamówień publicznych.
-
Definicja aktualności dokumentów
dokumentyOświadczenia lub dokumenty "aktualne" to takie, które w momencie ich złożenia potwierdzają okoliczność, co do której wykonawca wcześniej złożył w ofercie wstępne oświadczenie, i która obecnie (aktualnie) także występuje. -
Elektronizacja procedury udzielenia zamówienia publicznego w trybie z wolnej ręki
komunikacja elektronicznaObowiązek używania środków komunikacji elektronicznej[2] dotyczy w szczególności składania ofert, wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, oraz oświadczeń, w tym oświadczenia składanego na formularzu jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia (tzw. JEDZ). -
Zamawiający może odstąpić od wymogu elektronicznego składania ofert
komunikacja elektronicznaObowiązek ten dotyczy w szczególności składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, a także wszelkich oświadczeń, w tym jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia (JEDZ). Ustawa Prawo zamówień publicznych przewiduje jednak zamknięty katalog przypadków, w których zamawiający może zdecydować, że oferta lub jej część będzie składana w tradycyjnej formie pisemnej.