Aprobata techniczna jest udzielana na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 8 listopada 2004 r. w sprawie aprobat technicznych oraz jednostek organizacyjnych upoważnionych do ich wydawania (Dz. U. Nr 249 z 2004 r., poz. 2497).
Aprobata techniczna jest pozytywną oceną techniczną przydatności wyrobu budowlanego do zamierzonego stosowania w budownictwie. Uzależniona jest od spełnienia przez obiekty budowlane, w których wyrób budowlany jest stosowany, wymagań podstawowych dotyczących:
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przyczółek Grochowski" ogłasza przetarg nieograniczony na przegląd instalacji gazu oraz przegląd instalacji wentylacji grawitacyjnej oraz przebudowę drogi dojazdowej
Ogłoszenie premium 23 dni do końca11.08.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Warszawski Rolno Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. ogłasza przetarg otwarty na realizację inwestycji polegającej na dostawie i wdrożeniu infrastruktury serwerowej, sieciowej i systemów bezpieczeństwa IT
Ogłoszenie premium 23 dni do końca11.08.2025
OŻARÓW MAZOWIECKI, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
a). bezpieczeństwa konstrukcji ,
b). bezpieczeństwa pożarowego ,
c). bezpieczeństwa użytkowania ,
d). odpowiednich warunków higienicznych i zdrowotnych oraz ochrony środowiska ,
e). ochrony przed hałasem i drganiami ,
f). oszczędności energii i odpowiedniej izolacyjności cieplnej przegród .
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o wyrobach budowlanych z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 92 poz. 881) aprobata techniczna może być udzielona:
- dla wyrobu budowlanego, dla którego nie ustanowiono Polskiej Normy wyrobu,
albo
- dla wyrobu budowlanego, którego właściwości użytkowe, odnoszące się do wymagań podstawowych, różnią się istotnie od właściwości określonych w Polskiej Normie wyrobu, objętego mandatem udzielonym przez Komisję Europejską na opracowanie europejskiej normy zharmonizowanej lub wytycznych do europejskich aprobat technicznych.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami aprobata techniczna udzielana jest na wniosek producenta lub grupy producentów wyrobu budowlanego, a w przypadku zestawu wyrobów budowlanych - na wniosek podmiotu kompletującego zestaw.
Rozpoczęcie postępowania aprobacyjnego, zmierzającego do udzielenia lub zmiany aprobaty technicznej uwarunkowane jest:
- złożeniem wniosku na odpowiednim formularzu wraz z wymaganymi załącznikami,
- uiszczeniem przez wnioskodawcę opłaty za wydanie aprobaty.
Poufność aprobaty technicznej
W związku z koniecznością poniesienia kosztów z tytułu uzyskania aprobaty technicznej, zrozumiałym jest, że jej posiadacz nie musi być zainteresowany jej szerokim wykorzystywaniem w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego. Jednak na gruncie obowiązujących przepisów za pozbawiony podstaw prawnych wydaje się pogląd, zgodnie z którym aprobaty techniczne podlegałyby skutecznie ochronie na podstawie przepisów ustawy i zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, jako tajemnica przedsiębiorstwa. Warto wskazać, że zgodnie z art. 4 i art. 5 ust. 1 pkt. 3 oraz art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych (Dz. U. z 2004 r. Nr 92 poz. 881 z późn,. zm,) wyroby, których dotyczą aprobaty techniczne mogą być wprowadzane do obrotu i stosowane przy wykonaniu robót budowlanych w zakresie odpowiadającym ich właściwościom użytkowym i przeznaczeniu, jeżeli producent dokonał oceny zgodności, wydał krajową deklarację zgodności z aprobatą techniczną i oznakował wyroby znakiem budowlanym, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
Aprobata techniczna nie narusza uprawnień wynikających z przepisów o ochronie własności przemysłowej, a w szczególności przepisów ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (tekst jednolity: Dz. U. z 2003 r. Nr 119 poz. 1117 z późn. zm.).
W związku z powyższym możliwym jest załączanie aprobat technicznych do ofert przetargowych przez inny podmiot niż wnioskujący o jej wydanie. Ważne aby aprobata techniczna była przedstawiona w całości. Zastrzeżenia dotyczące objęcia tajemnica przedsiębiorstwa treści aprobaty technicznej nie powinno być przez zamawiającego uznawane, co do zasady, za skuteczne.
AUTOR ARTYKUŁU Marek Okniński praktyk w dziedzinie zamówień publicznych, członek komisji przetargowych np. dotyczących Budowy Stadionu Narodowego w Warszawie, Mostu Północnego w Warszawie. Posiada doświadczenie w kierowaniu zespołami osób zajmujących się stosowaniem ustawy Prawo zamówień publicznych między innymi jako: Dyrektor Biura Zamówień Publicznych Urzędu m. st. Warszawy, Dyrektor Biura Zamówień Publicznych TVP S.A., Doradca Zarządu Narodowego Centrum Sportu sp. z o.o.
-
Nie złożyłeś sprawozdania z udzielonych zamówień - czy należy spodziewać się sankcji?
Przetargi krok po kroku1 marca upłynął termin na złożenie prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych sprawozdania z udzielonych zamówień w 2013 r. -
Nowelizacja Prawa zamówień publicznych - ujednolicony tekst ustawy
Zamówienia publiczneUchwalona przez Sejm w dniu 14 marca 2014 r. ustawa wprowadza doniosłą zmianę dla wszystkich uczestników procesu udzielenia zamówienia publicznego. -
Kto może być pełnomocnikiem przed KIO?
Zamówienia publiczneUstawa Prawo zamówień publicznych nie reguluje kwestii pełnomocnictwa do reprezentowania wykonawców przed Krajową Izbą Odwoławczą. -
Nadzór inwestorski nad zadaniem, które nie jest robotą budowlaną
Przetargi krok po krokuFunkcja inspektora nadzoru inwestorskiego jest ściśle powiązana z robotami budowlanymi. Co jednak w sytuacji gdy przedmiot zamówienia nie dotyczy robót budowlanych?