Przypomnijmy, jeśli wierzycielowi nie uda się porozumieć ze swoim dłużnikiem i odzyskać należności na drodze polubownej, może wystąpić do sądu o zasądzenie należności na jego rzecz. W ten sposób uzyska tytuł egzekucyjny (na przykład wyrok lub nakaz zapłaty), który – po uprawomocnieniu – sąd opatrzy klauzulą wykonalności. Z takim tytułem wykonawczym wierzyciel może zwrócić się do komornika o wszczęcie egzekucji, czyli o przymusowe ściągnięcie długu.
Komornik może odzyskać dług przez zajęcie:
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na usunięcie przyczyn zawilgocenia ścian i zalewania piwnic w budynku mieszkalnym
Ogłoszenie premium 10 dni do końca26.09.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na wykonanie usług w zakresie sprzątania i obsługi budynku wraz z pielęgnacją terenów zielonych
Ogłoszenie premium 20 dni do końca06.10.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
* nieruchomości;
* ruchomości (na przykład samochodu, telewizora);
* wynagrodzenia za pracę;
* rachunku bankowego;
* wierzytelności (na przykład wynagrodzenia z tytułu umowy o dzieło);
* praw majątkowych (na przykład akcji, udziałów w spółce).
Rachunki bankowe dłużników komornicy z łatwością mogą namierzyć w systemie OGNIVO, czyli narzędziu stworzonym przez Krajową Izbę Rozliczeniową w roku 2007. Dzięki niemu komornik jest w stanie zająć rachunek bankowy już po kilku godzinach. OGNIVO obejmuje zarówno banki komercyjne, spółdzielcze oraz tzw. SKOK-i. Jak podkreślają eksperci, lista banków dostępnych systemie w jest stale aktualizowana.
Jakiego konta nie zablokuje komornik (aktualizacja 2023)?
Czy wobec tego możliwe jest w ogóle posiadane konta, którego komornik nie byłby w stanie zająć? Owszem. Komornik nie ma prawa i narzędzi do zajmowania rachunków w zagranicznych bankach, które nie posiadają oddziałów w naszych kraju. OGNIVO nie widzi np. kont założonych w systemie Revolut, umożliwiającym zarządzanie wirtualną kartą wielowalutową, który jest bardzo popularny wśród osób często podróżujących. Niewykluczone jednak, że w przyszłości konta Revolut będą w zasięgu polskich komorników (brytyjska firma, która siedzibę ma na Litwie, od niedawna udostępnia bowiem polskim organom dane o polskich rachunkach założonych w tej instytucji).
Konta socjalne a komornik
Komornik nie zajmie też tzw. kont socjalnych, oferowanych przez niektóre banki (najczęściej są one zupełne darmowe). To specjalne rachunki, na które wpływać mogą tylko i wyłącznie świadczenia socjalne, wolne od zajęcia komorniczego.
Na konta socjalne najczęściej trafiają pieniądze wypłacane w ramach:
* świadczeń rodzinnych i wychowawczych,
* programu 500+,
* zasiłków dla opiekunów,
* dodatków rodzinnych, pielęgnacyjnych i porodowych,
* świadczeń integracyjnych.
Wyżej wymienione świadczenia mogą oczywiście również trafiać na zwykłe rachunki bankowe, jednak w takich przypadkach istnieje prawdopodobieństwo, że komornik omyłkowo przejmie środki wolne od zajęcia. Ich odzyskanie w takich okolicznościach jest formalnością, ale odpowiednie procedury mogą okazać się czasochłonne. Posiadanie konta socjalnego gwarantuje, że do takiej sytuacji nie dojdzie.
.
-
Wykonawca uchyla się od zawarcia umowy o zamówienie publiczne - co zrobić?
Zamówienia publiczneZgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych (Pzp), jeżeli wykonawca, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza, uchyla się od zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego zamawiający może dokonać ponownego badania i oceny ofert spośród ofert pozostałych w postępowaniu wykonawców oraz wybrać najkorzystniejszą ofertę albo unieważnić postępowanie. -
Jak sporządzić zobowiązanie do udostępnienia zasobów w zamówieniach publicznych?
Zamówienia publiczneZgodnie z przewidzianymi w przepisach ustawy Prawo zamówień publicznych, zasadami udostępniania zasobów wykonawca może w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu, w stosownych sytuacjach oraz w odniesieniu do konkretnego zamówienia, lub jego części, polegać na zdolnościach technicznych lub zawodowych lub sytuacji finansowej lub ekonomicznej podmiotów udostępniających zasoby, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków prawnych. -
Jak ocenić oferty zawierające różne stawki podatku VAT
Zamówienia publiczneW orzecznictwie KIO wskazuje się że oceny ofert należy dokonać z uwzględnieniem prawidłowej i zgodnej z prawem w danym momencie, stawki podatku VAT. Ocena ofert z uwzględnieniem zaniżonej stawki podatku VAT (czyli nieprawidłowo ustalonej) prawia, że takie oferty są bardziej konkurencyjne, a to z kolei narusza zasadę uczciwej konkurencji.