W dotychczas obowiązującym stanie prawnym zamawiający w przypadku przetargu nieograniczonego w zależności od wartości zamówienia obligatoryjnie publikował ogłoszenie w Biuletynie Zamówień Publicznych bądź Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich. Dodatkowo, na podstawie art. 40 ust. 4 ustawy Prawo zamówień publicznych, w przypadku gdy wartość zamówienia na roboty budowlane była równa lub przekraczała wyrażoną w złotych równowartość kwoty 20.000.000 euro, a na dostawy lub usługi - 10.000.000 euro, zamawiający zamieszał ogłoszenie o zamówieniu również w dzienniku lub czasopiśmie o zasięgu ogólnopolskim.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa " Winogrady?? w Poznaniu ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie robót
Ogłoszenie premium 21 dni do końca01.01.2024
POZNAŃ, Wielkopolskie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Suwalska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Suwałkach ogłasza przetarg nieograniczony na opracowanie dokumentacji projektowej na adaptację lokali użytkowych na lokale mieszkalne
Ogłoszenie premium 21 dni do końca01.01.2024
SUWAŁKI, Podlaskie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Wskazany art. 40 ust. 4 został jednak uchylony ustawą z dnia 02 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2009 r. Nr 223 poz. 1778). W miejsce uchylonego z dniem 29 stycznia 2010 r. przepisu zacznie obowiązywać nowa norma art. 40 ust. 5a zgodnie z którą, zamawiający może, po zamieszczeniu ogłoszenia o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych lub przekazaniu ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich, bezpośrednio poinformować o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego znanych sobie wykonawców, którzy w ramach prowadzonej działalności świadczą dostawy, usługi lub roboty budowlane będące przedmiotem zamówienia.
Dla celów dowodowych związanych z przebiegiem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego kopia przekazywanej informacji winna zostać załączona do akt postępowania. Zatem nie wydaje się możliwe realizowanie możliwości zawartej w art. 40 ust.5a Prawa zamówień publicznych poprzez telefoniczne informowanie wykonawcy o ogłoszonym przetargu. Możliwe jest natomiast przesłanie informacji przy wykorzystaniu poczty e-mailowej. Należy jednocześnie zaznaczyć, że wynikająca z art. 40 ust. 5a ustawy Prawo zamówień publicznych czynność zamawiającego nie może być prowadzona z naruszeniem innych zasad udzielania zamówień przewidzianych w przepisach wskazanej ustawy a w szczególności art. 7 w zakresie równego traktowania wykonawców.
Podstawa prawna
- ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r. Nr 223 poz. 1655 z późn. zm).
-
W jaki sposób można zakwestionować oświadczenia wykonawcy?
Przetargi krok po krokuW przypadku, gdy zamawiający zasadnie przypuszcza, że oświadczenia złożone przez wykonawcę są nieprawdziwe, powinien przed wyborem najkorzystniejszej oferty wezwać wykonawcę do złożenia wyjaśnień dotyczących treści złożonej oferty. -
Jakich dokumentów żądać od zagranicznych wykonawców?
Przetargi krok po krokuRozporządzenie z 30 grudnia 2009 r. wyraźnie wskazuje, jakich dokumentów zamawiający możne żądać od wykonawców w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. -
Oferty równoważne - uprawnienia zamawiającego
Zamówienia publiczneUprawnienie nadane zamawiającemu do opisania przedmiotu zamówienia z wykorzystaniem znaków towarowych, patentów lub pochodzenia wynika z art. 29 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych. Ze względu na wyjątkowy charakter wskazanego przepisu może być on jednak stosowany tylko w szczególnych sytuacjach i interpretowany ściśle, tj. wówczas, gdy jest to uzasadnione specyfiką przedmiotu zamówienia lub, gdy zamawiający nie może opisać przedmiotu zamówienia za pomocą dostatecznie dokładnych określeń, a opisowi towarzyszą wyrazy: ?lub równoważne? albo podobne, co nadaje wymienionym konkretnym produktom charakter przykładowy.