W sytuacji gdy zamawiający uzna, że żądanie wniesienia przez wykonawcę zamówienia publicznego zabezpieczenia należytego wykonania umowy jest konieczne dla zabezpieczenia ewentualnych roszczeń z tytułu nie wykonania lub niewłaściwego wykonania umowy, może wymagać jego wniesienia jednak wyłącznie w formach określonych w art. 148 ust. 1 i ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych.
Obowiązujące obecnie przepisy pozwalają po wykonaniu umowy na pozostawienie z tytułu rękojmi za wady maksymalnie 30 % kwoty zabezpieczenia do czasu upływu okresu rękojmi na wykonane w ramach realizacji umowy prace. Zabezpieczenie należytego wykonania umowy nie może już być pozostawiane do czasu upływu okresu udzielonej gwarancji.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana "JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie następujących robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 8 dni do końca21.07.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa "Ateńska" ogłasza przetarg nieograniczony na malowanie klatek schodowych oraz montaż instalacji hydrantowej p.poż
Ogłoszenie premium 15 dni do końca28.07.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Można zmienić formę wniesienia zabezpieczenia jeszcze przed podpisaniem umowy
W praktyce udzielania zamówień publicznych zamawiający określając wymóg wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy, żądają aby w formularzu oferty wykonawca określił formę w jakiej wniesie wymaganą kwotę zabezpieczenia. Pozostaje jednak pytanie, czy można w zgodzie z obowiązującym stanem prawnym zmienić wskazaną w ofercie formę wniesienia zabezpieczenia jeszcze przed podpisaniem umowy.
Z wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 28 grudnia 2007 r. (sygn. akt I Ca 1027/07) wynika, że jest taka możliwość. W ocenie Sądu wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy nie jest elementem konstrukcyjnym umowy w sprawie zamówienia publicznego, lecz odrębnym zobowiązaniem o niesamoistnym charakterze. Modyfikacja formy zabezpieczenia należytego wykonania umowy dokonana przez wykonawcę nie daje zamawiającemu prawa do odmowy podpisania umowy tylko z tej przyczyny. Istotne jest spełnienie wymogu wniesienia zabezpieczenia w przepisanej formie, natomiast zmiana w tym zakresie nie może być potraktowana jako zmiana istotnych warunków samej umowy. Modyfikacja formy zabezpieczenia należytego wykonania umowy dokonana przez wykonawcę nie daje w ocenie Sądu prawa do odmowy przez zamawiającego podpisania umowy. Możliwe zatem jest dokonanie zmiany formy zabezpieczenia należytego wykonania umowy przed jej podpisaniem.
Podstawa prawna: ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r. Nr 223 poz. 1655 z późn. zm).
-
Czy zawsze trzeba żądać od wykonawcy zabezpieczenia należytego wykonania umowy?
Przetargi krok po krokuCelem zabezpieczenia należytego wykonania zamówienia jest pokrycie ewentualnych należnych zamawiającemu roszczeń z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy. Zabezpieczenie stanowi pewnego rodzaju kaucję wnoszoną przez wykonawcę w związku z zawieraną umową. -
Błędne określenie kryteriów oceny ofert podstawą do unieważnienia umowy?
Przetargi krok po krokuUstawa Pzp nie przewiduje możliwości unieważnienia umowy z powodu odmiennego określenia kryteriów oceny ofert w ogłoszeniu o zamówieniu i siwz. -
Co zrobić jeśli wykonawca chce zerwać umowę?
Przetargi krok po krokuWypowiedzenie umowy zawartej na czas oznaczony będzie co do zasady możliwe, w sytuacji gdy jej strony przewidziały taką możliwość w treści samej umowy oraz jeśli zaistniały okoliczności w niej wskazane. W przeciwnym razie możliwe jest jedynie rozwiązanie umowy w drodze zgodnego porozumienia stron.