Poniżej niektóre z ważniejszych uprawnień dłużnika.
Zawiadomienie o wszczęciu egzekucji i prawo do obecności przy czynnościach
Przy pierwszej czynności egzekucyjnej dłużnik powinien otrzymać zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, z podaniem treści tytułu wykonawczego i wymienieniem sposobu egzekucji oraz z pouczeniem o możliwości, terminie i sposobie wniesienia środka zaskarżenia na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności, a także sporządzony przez organ egzekucyjny odpis tytułu wykonawczego. Na żądanie dłużnika komornik powinien okazać mu tytuł wykonawczy w oryginale (art. 805 Kodeksu postępowania cywilnego).
Ogłoszenia z kategorii Syndycy i Komornicy
-
Syndyk masy upadłości C&M Commercial Investments S.A. w upadłości, ogłasza przetarg na sprzedaż prawa własności nieruchomości gruntowych położonych w miejscowościach Piaseczno i Teodorowo
Ogłoszenie premium 16 dni do końca30.09.2024
WARSZAWA, MazowieckieSyndycy i Komornicy, Licytacje komornicze -
Syndyk Masy Upadłości BG Trading Sp. z o.o. ogłasza przetarg na sprzedaż ruchomości wchodzących w skład masy upadłości
Ogłoszenie premium 23 dni do końca07.10.2024
BIAŁA PODLASKA, LubelskieSyndycy i Komornicy, Licytacje komornicze
Dłużnik może być obecny przy czynnościach egzekucyjnych, w tym przeprowadzanych poza kancelarią komorniczą (art. 812 Kodeksu postępowania cywilnego).
Zawieszenie i umorzenie postępowania egzekucyjnego na wniosek dłużnika
Na wniosek dłużnika postępowanie ulega zawieszeniu, jeżeli sąd zawiesił natychmiastową wykonalność tytułu lub wstrzymał jego wykonanie albo dłużnik złożył zabezpieczenie konieczne według orzeczenia sądowego do zwolnienia go od egzekucji (art. 820 Kodeksu postępowania cywilnego).
Komornik zawiesza na wniosek dłużnika postępowanie prowadzone na podstawie tytułu wykonawczego w postaci zaopatrzonego w klauzulę wykonalności wyroku zaocznego, nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu nakazowym, upominawczym albo elektronicznym postępowaniu upominawczym, jeżeli dłużnik przedstawi zaświadczenie określone w art. 139 § 5 Kodeksu postępowania cywilnego, z którego wynika, że wyrok zaoczny lub nakaz zapłaty został doręczony na inny adres aniżeli miejsce zamieszkania dłużnika ustalone w postępowaniu egzekucyjnym. Dłużnik nie ma obowiązku przedstawienia zaświadczenia, określonego w art. 139 § 5 Kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli okoliczności, które mają być nim stwierdzone, wynikają z dokumentu zweryfikowanego przez komornika w systemie teleinformatycznym (art. 8203 Kodeksu postępowania cywilnego).
Komornik umorzy postępowanie w całości lub części na wniosek dłużnika, jeżeli przed dniem złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji roszczenie objęte tytułem wykonawczym uległo przedawnieniu, a wierzyciel nie wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że przed tym dniem nastąpiło zdarzenie, wskutek którego bieg terminu przedawnienia został przerwany (art. 825 Kodeksu postępowania cywilnego).
Ponadto dłużnik ma prawo do uzyskania informacji o stanie postępowania egzekucyjnego, wyegzekwowanej kwocie oraz kwocie pozostającej do wyegzekwowania, a także prawo do zapoznania się z aktami sprawy.
-
Jakie środki obrony przysługują dłużnikowi w egzekucji?
Zamówienia publiczneW postępowaniu egzekucyjnym dłużnik ma prawo nie zgadzać się z czynnościami i działaniami podejmowanymi przez komornika sądowego, a także przez sąd. -
Kto ma obowiązek udzielić informacji komornikowi?
Licytacje, upadłości, restrukturyzacjeKorespondencja od komornika sądowego często budzi niepokój, a nawet zdenerwowanie u osób, które ją otrzymują. Niekoniecznie osobami tymi są dłużnicy. W związku z tym warto wiedzieć, kto ma obowiązek udzielić informacji komornikowi i jakie skutki przepisy prawa przewidują dla osób, które zlekceważą ten obowiązek. -
Czy komornik może wejść do mieszkania dłużnika?
Licytacje, upadłości, restrukturyzacjeKomornik sądowy jako organ egzekucyjny posiada kompetencje do wykonywania szeregu czynności, w tym przede wszystkim czynności egzekucyjnych, które mają charakter czynności przymusowych. Poza wykonywaniem czynności w kancelarii komorniczej komornik sądowy ma prawo do podjęcia czynności poza kancelarią. -
Czy komornik może odebrać dłużnikowi samochód?
Licytacje, upadłości, restrukturyzacjeDo egzekucji z ruchomości, którą może stanowić samochód dłużnika, komornik przystępuje przez jej zajęcie.