Pytanie
Udzielamy zamówienia uzupełniającego w trybie z wolnej ręki i zapraszamy do negocjacji. Czy po udzieleniu zamówienia muszę sporządzić protokół z postępowania? Wartość zamówienia uzupełniającego wynosi poniżej 20.000 zł.
Odpowiedź
W trakcie prowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia masz obowiązek sporządzania pisemnego protokołu postępowania. Dotyczy to również zamówienia udzielanego w trybie z wolnej reki.
Z przedstawionego przez Ciebie stanu faktycznego wynika, że prowadzisz postępowanie z wolnej ręki dotyczące udzielenia zamówienia uzupełniającego o wartości poniżej 14.000 euro. Ustawy Prawo zamówień publicznych nie stosuje się do zamówień i konkursów, których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości 14.000 euro (art. 4 pkt 8 ustawy Prawo zamówień publicznych). Jeśli jednak zdecydowałeś się prowadzić je w trybie ustawowym (zamówienie z wolnej ręki), np. w sytuacji, gdy udzielasz zamówień uzupełniających w częściach, masz obowiązek sporządzenia protokołu postępowania o udzielenie zamówienia.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana "JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie następujących robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 17 dni do końca21.07.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa "Ateńska" ogłasza przetarg nieograniczony na malowanie klatek schodowych oraz montaż instalacji hydrantowej p.poż
Ogłoszenie premium 24 dni do końca28.07.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Kiedy istnieje obowiązek sporządzenia protokołu z postępowania?
Zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych w trakcie prowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia zamawiający sporządza pisemny protokół postępowania o udzielenie zamówienia, zawierający co najmniej:
1. opis przedmiotu zamówienia;
2. informację o trybie udzielenia zamówienia;
3. informacje o wykonawcach;
4. cenę i inne istotne elementy ofert;
5. wskazanie wybranej oferty lub ofert (art. 96 ust. 1 ustawy Pzp).
Wzór protokołu z postępowania jest jednakowy dla wszystkich trybów
Wzór takiego protokołu, zgodnie z art. 96 ust. 5 ustawy Prawo zamówień publicznych został określony przez Prezesa Rady Ministrów w rozporządzeniu w sprawie protokołu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Dotyczy to wszystkich trybów, w jakich udzielane jest zamówienie publiczne. A zatem udzielając zamówienia w trybie z wolnej ręki również musisz sporządzić protokół postępowania. Pamiętaj, że masz obowiązek sporządzania takiego protokołu już w trakcie postępowania, a nie dopiero po udzieleniu zamówienia.
Podstawa prawna: art. 4 pkt 8 oraz art. 96 ust. 1 i 5 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.); rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 26 października 2010 r. w sprawie protokołu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego (Dz.U. z 2010 r. nr 223, poz. 1458).
* Autor jest aplikantem radcowskim specjalizującym się m.in. w prawie zamówień publicznych. www.portalzp.pl
-
Jak wypełnić ogłoszenie o zamówieniu w Biuletynie ZP?
Przetargi krok po krokuKluczowe znaczenie dla prawidłowości wszczęcia postępowania przetargowego ma kolejność czynności, jakich musi dokonać zamawiający. Po pierwsze... -
Jak wypełnić protokół z postępowania dla zamówień uzupełniających?
Przetargi krok po krokuPodstawą ustalenia wartości zamówienia jest całkowite szacunkowe wynagrodzenie wykonawcy, bez podatku od towarów i usług.