Opis przedmiotu zamówienia

Mariola Kubicka
31.01.2017 , aktualizacja: 31.01.2017 13:31
A A A
Opis przedmiotu zamówienia

Opis przedmiotu zamówienia (fot.Shutterstock)

Zgodnie z ustawą Pzp przedmiot zamówienia opisuje się w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, za pomocą dostatecznie dokładnych i zrozumiałych określeń.

Pytanie:

Czy można opisać przedmiot zamówienia w następujący sposób: "Olej silnikowy Mobil 1 5W50  syntetyczny" z uwagą, że zamawiający dopuszcza olej równoważny?

Odpowiedź:

Oleju silnikowego  nie należy kwalifikować do takiego rodzaju zamówienia, którego nie można opisać za pomocą dostatecznie dokładnych określeń. Nieuzasadnione byłoby tym samym wskazywanie w opisie przedmiotu zamówienia jego nazwy własnej. Olejów syntetycznych z parametrem lepkości  5W50 jest kilka na rynku, a wskazanie konkretnej marki  Mobil 1 mogłoby być uznane za utrudnianie uczciwej konkurencji.



Znajdź przetarg: Oferty przetargów z całego kraju

Opis przedmiotu zamówienia

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy Pzp przedmiot zamówienia opisuje się w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, za pomocą dostatecznie dokładnych i zrozumiałych określeń. Należy przy tym  uwzględnić wszystkie wymagania i okoliczności, które mogą mieć wpływ na sporządzenie oferty. Ponadto stosownie do treści art. 29 ust. 2 ustawy Pzp, przedmiotu zamówienia nie można opisywać w sposób, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję.

Zgodnie z dyspozycją art. 29 ust. 3 ustawy Pzp przedmiotu zamówienia nie można też określać  poprzez wskazanie znaków towarowych, patentów lub pochodzenia, źródła bądź szczególnego procesu, który charakteryzuje produkty lub usługi dostarczane przez konkretnego wykonawcę, jeżeli mogłoby to doprowadzić do uprzywilejowania lub wyeliminowania niektórych wykonawców lub produktów. Wyjątek od tej reguły stanowi sytuacja, w której ze względu na  specyfikę przedmiotu zamówienia zamawiający nie może opisać przedmiotu zamówienia za pomocą dostatecznie dokładnych określeń. W takim przypadku wolno mu wskazać, w szczególności znak towarowy, ale wskazaniu takiemu muszą towarzyszyć wyrazy "lub równoważny" (art. 29 ust. 3 ustawy Pzp).

Zobacz także
Ogłoszenia różne