Partnerzy serwisu:
Czy wykonawca, który nie był nigdy karany ani nie podjęto wobec niego procedur upadłościowych musi złożyć zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego składając ofertę w przetargu nieograniczony ?

Obowiązkiem każdego wykonawcy ubiegającego się o uzyskanie zamówienia publicznego jest załączenie do oferty wszystkich dokumentów i oświadczeń jakich zgodnie z treścią specyfikacji istotnych warunków zamówienia wymaga zamawiający. W odniesieniu do wymogów ustawy Prawo zamówień publicznych zawartych w art. 24 ust. 1 pkt. 2 (likwidacja, upadłość przedsiębiorcy) oraz art. 24 ust. 1 pkt. 4 (osoby prawomocnie skazane) w przypadku gdy zamawiający zażąda od podmiotów ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego stosownych dokumentów np. zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego, wykonawca bez względu na formę organizacyjno - prawną podmiotu ubiegającego się o zamówienie zobowiązany jest do ich przedstawienia.

Istotą żądania dokumentów wskazanych w treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia jest potwierdzenie dokumentem formalnym, iż nie zachodzą okoliczności skutkujące wykluczeniem wykonawcy ubiegającego się o zamówienie. Tym samym, nie chodzi jedynie o istnienie wymaganych okoliczności faktycznych, takich jak np. niekaralność w zakresie, o którym mowa w art. 24 ust. 1 pkt. 4 ustawy Prawo zamówień publicznych, ale również o potwierdzenie tego stanu przez aktualny dokument formalny wystawiony przez wykonawcę (oświadczenie) bądź wydany przez uprawniony do tego podmiot (np. zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego).

Podstawa prawna: ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r. Nr 223 poz. 1655 z późn. zm.).

  • Ważność gwarancji wadialnej

    Zamówienia publiczne
    Marek Okniński
    Ustawa z dnia 04 września 2008r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw wprowadziła między innymi nową okoliczność utraty wadium przez wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego.
  • Praktyczne rady, jak udzielić zamówienia podzielonego na etapy

    Przetargi krok po kroku
    Agata Hryc-Ląd *
    Powinieneś podać maksymalny termin realizacji zamówienia obejmujący wykonanie całości robót objętych zamówieniem, ewentualnie ograniczyć się do podania tylko daty rozpoczęcia robót (początkowej dla 1 etapu) i/lub daty zakończenia robót (maksymalnej dla 2 etapu).
  • Czy zawsze trzeba żądać od wykonawcy zabezpieczenia należytego wykonania umowy?

    Przetargi krok po kroku
    Dominika Perkowska *
    Celem zabezpieczenia należytego wykonania zamówienia jest pokrycie ewentualnych należnych zamawiającemu roszczeń z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy. Zabezpieczenie stanowi pewnego rodzaju kaucję wnoszoną przez wykonawcę w związku z zawieraną umową.
  • Zamawiający nie weryfikuje prawa do podpisania referencji

    Zamówienia publiczne
    Marek Okniński
    Wykonawca ubiegający się o uzyskanie zamówienia publicznego w celu potwierdzenia należytego wykonania uprzednio wykonanych zamówień najczęściej przedstawia kopię referencji od poprzednich zamawiających.