Pytanie
Niezłożenie przez wykonawcę w wyznaczonym terminie wyjaśnień (art. 90 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych), skutkować będzie odrzuceniem oferty na podstawie art. 90 ust 3 ustawy Pzp. Czy w związku z tym możemy zatrzymać wadium?
Odpowiedź
W tej sytuacji nie masz prawa do zatrzymania wadium wykonawcy.
Wyjaśnienie
Ustawa Prawo zamówień publicznych przewiduje wyraźne przesłanki zatrzymania wadium. Zostały one określone w art. 46 ust. 4a i 5 ustawy Prawo zamówień publicznych, przy czym punkt 5 dotyczy tylko wykonawcy, którego oferta została wybrana. Zatem zgodnie z art. 46 ust. 4a ustawy Prawo zamówień publicznych zatrzymujesz wadium wraz z odsetkami, jeżeli wykonawca w odpowiedzi na wezwanie, o którym mowa w art. 26 ust. 3, nie złożył dokumentów lub oświadczeń, o których mowa w art. 25 ust. 1, lub pełnomocnictw, chyba że udowodni, że wynika to z przyczyn nieleżących po jego stronie.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przyczółek Grochowski" ogłasza przetarg nieograniczony na przegląd instalacji gazu oraz przegląd instalacji wentylacji grawitacyjnej oraz przebudowę drogi dojazdowej
Ogłoszenie premium 23 dni do końca11.08.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Zarząd WSM "Ochota" ogłasza przetarg nieograniczony na: zakup i dostawę 41 komputerów z systemem operacyjnym
Ogłoszenie premium 10 dni do końca29.07.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Kiedy możesz zatrzymać wadium?
A zatem wyłącznie niezłożenie przez wykonawcę oświadczeń lub dokumentów, o których mowa w art. 25 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych lub pełnomocnictw uprawnia Ciebie do zatrzymania wadium. Z uwagi na restrykcyjny charakter tego przepisu, należy go odczytywać literalnie, nigdy rozszerzająco. Nie można zatem uznać, że chodzi tutaj także o wyjaśnienia, o których mowa w art. 90 ustawy Prawo zamówień publicznych.
Jaki jest w ogóle cel wadium?
Pamiętaj, że wadium ma stanowić swego rodzaju zabezpieczenie złożonej oferty. Jest to swoista "gwarancja powagi oferty", która świadczy m.in. o przygotowaniu oferty przez wykonawcę z należytą starannością pod względem formalnym, a więc z uwzględnieniem wszelkich wymaganych przez Ciebie dokumentów - głównie tych, o których mowa w art. 25 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych.
Jak należy traktować wyjaśnienia wykonawcy co do rażąco niskiej ceny?
Ustawa nie przewiduje możliwości zatrzymania wadium w sytuacji niezłożenia przez wykonawcę innego dokumentu lub oświadczenia niż wymienione w cytowanym przepisie - art. 46 ust. 4a ustawy Prawo zamówień publicznych. Takim właśnie "innym oświadczeniem" będą wyjaśnienia składane w związku z podejrzeniem złożenia oferty z rażąco niską ceną, na podstawie wezwania z art. 90 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych.
Podstawa prawna: art. 46 ust. 4a i 5, art. 25 ust. 1, art. 26 ust. 3, art. 90 ust. 1 i ust. 3 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.).
* Autorka jest prawnikiem, specjalistą ds. zamówień publicznych w firmie wykonawczej. www.portalzp.pl
-
Czy oferta z lepszymi parametrami towaru niż wymagano w siwz podlega odrzuceniu?
Przetargi krok po krokuNiezgodność treści oferty z siwz ma miejsce, gdy oferowany przedmiot zamówienia nie odpowiada przedmiotowi opisanemu w siwz co do zakresu, ilości, jakości, warunków realizacji. -
Czy brak informacji o rękojmi może spowodować odrzucenie oferty?
Przetargi krok po krokuObowiązkiem zamawiającego jest wezwanie wykonawców, którzy w określonym terminie nie złożyli wymaganych oświadczeń lub dokumentów, albo ich dokumenty zawierają błędy. -
Co zrobić, gdy wykonawcy uchylają się od podpisania umowy o zamówienie publiczne?
Przetargi krok po krokuZamawiający ma prawo zawrzeć umowę z każdym kolejnym wykonawcą, którego oferta jest najkorzystniejsza, jeżeli wykonawcy, których oferty zostały wybrane uchylają się od zawarcia umowy. Jest jednak wyjątek. -
Zasady ustalania kwoty wadium w ofertach częściowych
Zamówienia publiczneW przypadku gdy zamawiający dopuszcza składanie ofert częściowych powinien określić właściwą kwotę wadium dla każdej z części zamówienia. Wysokość wadium należy uzależnić od wartości poszczególnej części zamówienia.