Pytanie
Mam przygotować przetarg nieograniczony na żywność: Pakiet 1 to mięso, drób i przetwory mięsno-drobiowe; pakiet nr 2 to pieczywo i przetwory piekarskie. Każdy z wykonawców może złożyć ofertę na 1 lub 2 pakiety. Czy w tym przypadku mamy do czynienia z ofertą częściową, czy z zamówieniem w częściach? Proszę mi wyjaśnić dokładnie, co oznacza oferta częściowa, a co oznacza zamówienie w częściach?
Odpowiedź
Poprzez ofertę częściową, zgodnie z definicją zawartą w ustawie Pzp, należy rozumieć ofertę, która przewiduje zgodnie z treścią siwz wykonanie części zamówienia publicznego. Informację o dopuszczeniu możliwości składania ofert częściowych, jak również opis części zamówienia zobowiązany jesteś podać w siwz (a wcześniej w ogłoszeniu o zamówieniu).
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przyczółek Grochowski" ogłasza przetarg nieograniczony na przegląd instalacji gazu oraz przegląd instalacji wentylacji grawitacyjnej oraz przebudowę drogi dojazdowej
Ogłoszenie premium 23 dni do końca11.08.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa Mokotów ogłasza konkurs ofert na naprawę izolacji płyty podłogowej z modernizacją
Ogłoszenie premium 23 dni do końca11.08.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
W przypadku zamówienia udzielanego w częściach chodzi o zamówienie, którego możesz udzielić jednorazowo, ale z przyczyn technicznych, ekonomicznych lub organizacyjnych udzielasz w kilku odrębnych postępowaniach, najczęściej w różnych odstępach czasu. Do podziału zamówienia na części ustawodawca odnosi się w art. 32 ustawy Pzp, gdzie zakazuje dokonywania takich zabiegów, które zmierzają do uniknięcia stosowania przepisów ustawy.
Pojęcia te nie wykluczają się jednak wzajemnie. Możesz na przykład dopuścić składanie ofert częściowych w zamówieniu udzielanym w częściach (w każdej z jego części), jak również możesz uznać, że dopuszczenie składania ofert częściowych, tj. w odniesieniu do jednej lub więcej części zamówienia, stanowi zamówienie udzielane w częściach.
W opisanej przez Ciebie sytuacji masz do czynienia z dwoma odrębnymi zamówieniami, bowiem są to dostawy innego rodzaju - na dostawę mięsa (CPV 15100000-9 Produkty zwierzęce, mięso i produkty mięsne; 15110000-2 Mięso, 15112000-6 Drób) oraz na dostawę pieczywa (CPV 15810000-9 Pieczywo, świeże wyroby piekarskie i ciastkarskie; 15811000-6 Pieczywo) i możesz udzielić ich niezależnie. Jeżeli zdecydujesz się na przeprowadzenie jednej procedury z podziałem na 2 pakiety, będziesz miał do czynienia z ofertami częściowymi. Wykonawca może bowiem złożyć ofertę w odniesieniu do jednej lub do dwóch części (pakietów) Twojego zamówienia. Z uwagi na to, że przedmiot Twojego zamówienia dotyczy odmiennych dostaw (mięso i pieczywo), nie jest to zamówienie udzielane w częściach.
Podstawa prawna: art. 2 pkt 6, art. 32 ust. 2, art. 36 ust. 2 pkt 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.).
* Autorka jest wieloletnim praktykiem w dziedzinie zamówień publicznych, obecnie głównym specjalistą w dużej instytucji zamawiającej.
-
Dofinansowanie na remont i sprzęt dla szpitala - ogłaszać jedno czy dwa postępowania?
Przetargi krok po krokuJeżeli z podpisanej umowy o dofinansowanie nie wynikają żadne szczególne warunki wydatkowania przyznanych środków, wówczas zobowiązany jesteś do ich wydatkowania zgodnie z zasadami wynikającymi z ustawy Prawo zamówień publicznych. -
Program funkcjonalno - użytkowy
Zamówienia publiczneZgodnie z art. 31 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych program funkcjonalno - użytkowy jest konieczny w sytuacji, gdy przedmiotem zamówienia publicznego jest zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych. -
Można podpisać umowę po terminie związania ofertą
Zamówienia publiczneTermin związania ofertą ma obligować wykonawców, pod groźbą utraty wadium, do dotrzymania warunków zawartych w złożonej ofercie przetargowej. -
Czy można stosować ustawę Pzp w zamówieniach wyłączonych spod jej reżimu?
Przetargi krok po krokuZgodnie z art. 4 pkt 8 p.z.p. Prawa zamówień publicznych nie stosuje się do zamówień i konkursów, których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 14.000 euro.