W powyższym przypadku w czasie prowadzenia robót budowlanych dochodzi do sytuacji, w której na jednym placu budowy roboty budowlane wykonywać będzie dwóch wykonawców działających na podstawie odrębnych umów zawartych z zamawiającym.
Drugi wykonawca na placu budowy a umowa z generalnym wykonawcą
Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym inwestor planujący po wprowadzeniu generalnego wykonawcy na plac budowy – wykonawca (I), wprowadzenie drugiego podmiotu (wykonawca II), powinien szczegółowo określić w umowie zawartej z generalnym wykonawcą warunki wprowadzenia na teren budowy drugiego lub kolejnych wykonawców.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "BUDOWLANI" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie: Prac remontowych w budynku siedziby Zarządu Spółdzielni
Ogłoszenie premium 10 dni do końca24.10.2024
BYDGOSZCZ, Kujawsko - PomorskiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na remont schodów wejściowych i budowę pochylni
Ogłoszenie premium 20 dni do końca03.11.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Wskazać bowiem należy, że zgodnie z art. 652 ustawy Kodeks cywilny wykonawca, który przejął protokolarnie od inwestora teren budowy, ponosi aż do chwili oddania obiektu odpowiedzialność na zasadach ogólnych za szkody wynikłe na tym terenie. W konsekwencji jeżeli plac budowy został przekazany wykonawcy (I) ponosi on odpowiedzialność za zdarzenia zaistniałe na placu budowy aż do jej zakończenia.
Odpowiedzialność drugiego wykonawcy na placu budowy
Wobec ponoszenia odpowiedzialności przez wykonawcę (I), w celu uwolnienia się od odpowiedzialności za szkody spowodowane działaniem lub zaniechaniem poczynionym przez (II) wykonawcę, wprowadzonego na teren budowy przez zamawiającego, zasadnym jest dążenie do wyłączenia określonego terenu placu budowy spod odpowiedzialności (I) wykonawcy i przekazanie protokolarnie wyłączonego terenu w pieczę (II) wykonawcy.
Jednocześnie należy zaważyć, że bez wyłączenia części terenu budowy z obszaru przekazanego (I) wykonawcy, wprowadzenie wykonawcy (II) musi uzyskać akceptację kierownika budowy ustanowionego przez (I) wykonawcę.
Powyższe wynika z przepisów art. 22 pkt. 3d ustawy z dnia 07 lipca 1994 r. Prawo budowlane.
W sytuacji gdy zamawiający nie przewidział w umowie zawartej z generalnym wykonawcą robót budowlanych zasad wprowadzenia na przekazany plac budowy wykonawcy innego zakresu robót niż objęty umową z generalnym wykonawcą, realizacja nowego zakresu jest bardzo utrudniona i zależy de facto od narzuconych przez generalnego wykonawcę warunków.
W związku z powyższym zamawiający (inwestor) powinien w umowie zawieranej z generalnym wykonawcą robót budowlanych zastrzec warunki, na jakich może zostać wprowadzony na teren budowy inny wykonawca, realizujący zakres robót nie objęty przedmiotem umowy wykonywanym przez wykonawcę generalnego.
-
Nagrywanie czynności egzekucyjnych przez komornika
komornikUtrwalanie przebiegu czynności egzekucyjnych, czyli co może nagrać komornik podczas czynności? -
Czy stosując prawo opcji, wolno wydłużyć czas trwania umowy o zamówienie publiczne?
Zamówienia publiczneTermin realizacji umowy powinien zostać ustalony w sposób uwzględniający maksymalny termin, w jakim może nastąpić realizacja zarówno zakresu podstawowego jak i zakresu objętego prawem opcji. -
Wykaz pracowników jako tajemnica przedsiębiorstwa
Komunikaty.plOdtajnienie wykazu osób zastrzeżonych przez wykonawcę jako tajemnica przedsiębiorstwa jest działaniem dopuszczalnym na podstawie przepisów Prawa zamówień publicznych, przy czym o podjętej decyzji zamawiający powinien poinformować wykonawcę, którego powyższe dotyczy.