Zamawiający decydując się na udzielenie zamówienia w trybie negocjacji bez ogłoszenia musi przekonująco wykazać, że może zastosować ten tryb w oparciu o przesłanki określone w art. 301 Prawa zamówień publicznych.
Powyższą tezę potwierdza przykładowo wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 11 listopada 2023 r. sygn. akt: KIO 3221/23.
Przedmiotem rozpoznawanej przez KIO sprawy było zbyt ogólne uzasadnienie przez zamawiającego przesłanki umożliwiającej zastosowanie trybu negocjacji bez ogłoszenia.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "USTRONIE" w Radomiu ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie remontu ścianek i daszków przy wejściach do klatek schodowych
Ogłoszenie premium 26 dni do końca27.05.2025
RADOM, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Zarząd WSM "Ochota" ogłasza przetarg nieograniczony na wymianę instalacji centralnego ogrzewania
Ogłoszenie premium 19 dni do końca20.05.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Rozpoznanie sprawy przez Izbę dotyczyło tego, czy zamawiający był uprawniony do zastosowania w prowadzonym postępowaniu niekonkurencyjnego trybu jakim jest tryb negocjacji bez ogłoszenia. W ocenie Izby zamawiający nie wykazał, że mógł zastosować ten tryb. Zdaniem składu orzekającego KIO zamawiający naruszył art. 302 ustawy PZP w zw. z art. 301 ust. 1 pkt 4 ustawy PZP oraz art. 268 ust. 2 pkt 2 tej ustawy i art. 269 ust. 2 oraz § 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie ogłoszeń zamieszczanych w Biuletynie Zamówień Publicznych w zw. z art. 16 ustawy PZP i art. 255 pkt 6 ustawy PZP poprzez sporządzenie uzasadnienia faktycznego zastosowanego trybu negocjacji bez ogłoszenia w sposób, który uniemożliwia dokonane oceny spełnienia przesłanek zastosowania trybu negocjacji bez ogłoszenia na podstawie art. 301 ust. 1 pkt 4, zatem zamawiający nie zrealizował kluczowego dla tej oceny obowiązku informacyjnego wymaganego przepisami Prawa zamówień publicznych.
Tym samym do zastosowania trybu negocjacji bez ogłoszenia doszło z naruszeniem zasad udzielania zamówień publicznych określonych przepisami ustawy PZP, gdyż uzasadnienie zastosowania trybu niekonkurencyjnego nie było wyczerpujące.
-
Upadłość konsumencka a egzekucja komornicza: wpływ na wierzyciela i dłużnika
Zamówienia publiczneUpadłość tzw. konsumencka tj. upadłość osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej ma istotny wpływ na prowadzone postępowania egzekucyjne oraz na sytuację wierzyciela i dłużnika. -
Jakie są wysokości opłat egzekucyjnych, które pobiera komornik?
Zamówienia publiczneKomornik sądowy za przeprowadzenie postępowania egzekucyjnego lub wykonanie innych czynności pobiera opłaty. -
Co zrobi komornik kiedy dłużnik okaże mu potwierdzenie zapłaty długu?
Zamówienia publiczneKomornik sądowy prowadzi postępowanie egzekucyjne na wniosek wierzyciela i na podstawie tytułu wykonawczego, który zazwyczaj stanowi orzeczenie sądu zaopatrzone w klauzulę wykonalności.