Sposoby sprzedaży zajętych ruchomości przez komornika: od wolnej ręki do licytacji
Komornik może sprzedać zajęte ruchomości w następujący sposób:
- z wolnej ręki,
- przedsiębiorcy prowadzącemu obrót danymi ruchomościami,
- za pośrednictwem przedsiębiorstwa posiadającego zezwolenie,
- w drodze licytacji publicznej.
Zgodnie z art. 864 Kodeksu postępowania cywilnego sprzedaż zajętych ruchomości nie może nastąpić wcześniej niż po upływie dwóch tygodni od dnia uprawomocnienia się zajęcia. Wyjątkiem jest sprzedaż:
Ogłoszenia z kategorii Syndycy i Komornicy
-
Syndyk Masy Upadłości BG Trading Sp. z o.o. ogłasza przetarg na sprzedaż ruchomości wchodzących w skład masy upadłości
Ogłoszenie premium 20 dni do końca07.10.2024
BIAŁA PODLASKA, LubelskieSyndycy i Komornicy, Licytacje komornicze -
Syndyk Masy Upadłości sprzeda zatrzymaną kaucję gwarancją
Ogłoszenie premium 9 dni do końca26.09.2024
RZESZÓW, PodkarpackieSyndycy i Komornicy, Licytacje komornicze
- ruchomości, które ulegają łatwo zepsuciu albo sprawowanie nad nimi dozoru lub ich przechowywanie powodowałoby nadmierne koszty;
- zajęto inwentarz żywy, a dłużnik odmówił zgody na przyjęcie go pod dozór.
Sprzedaż taka może nastąpić bezpośrednio po zajęciu.
Terminy sprzedaży zajętych ruchomości: kiedy komornik może sprzedać zajęty majątek?
Zgodnie z art. 8641 Kodeksu postępowania cywilnego komornik może sprzedać ruchomości z wolnej ręki, jeżeli dłużnik wyraził na to zgodę i określił minimalną cenę zbycia. Sprzedaż może nastąpić, jeżeli żaden z wierzycieli prowadzących egzekucję nie sprzeciwił się jej w terminie tygodnia od dnia zawiadomienia go przez komornika o zamiarze jej przeprowadzenia i minimalnej cenie zbycia określonej przez dłużnika.
Zgodnie z art. 865 zajęte ruchomości nieużywane, stanowiące przedmiot obrotu handlowego, komornik na wniosek strony postępowania egzekucyjnego (wierzyciela lub dłużnika) może sprzedać przedsiębiorcy prowadzącemu obrót takimi ruchomościami po cenach hurtowych, a gdy takie ceny nie zostaną udokumentowane, po cenach o 25% niższych od wartości szacunkowej ruchomości.
Z kolei na podstawie art. 8661 Kodeksu postępowania cywilnego zajęte ruchomości, których sprzedaż wymaga zezwolenia, komornik sprzedaje za pośrednictwem przedsiębiorstwa posiadającego takie zezwolenie albo sprzedaje je temu przedsiębiorstwu. Uzyskania zezwolenia wymaga np. wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie m.in. obrotu hurtowego, jak i sprzedaży detalicznej napojów alkoholowych na podstawie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Zajęte ruchomości, niesprzedane według powyższych sposobów, z wyjątkiem sprzedaży za zezwoleniem, komornik sprzedaje w drodze licytacji publicznej.
Cena wywołania w pierwszym terminie licytacji publicznej wynosi trzy czwarte wartości szacunkowej. Jeżeli licytacja w pierwszym terminie nie dojdzie do skutku, zajęte ruchomości mogą być sprzedane w drugim terminie licytacyjnym. Cena wywołania w drugim terminie licytacyjnym wynosi połowę wartości szacunkowej. Sprzedaż licytacyjna nie może nastąpić za cenę niższą od ceny wywołania.
-
Egzekucja komornicza z ruchomości: co komornik może zająć, a czego nie?
Licytacje, upadłości, restrukturyzacjeKomornik sądowy w toku postępowania egzekucyjnego może stosować różne sposoby egzekucji. Jednym ze sposobów jest egzekucja z ruchomości. -
Jakie prawa ma dłużnik w postępowaniu egzekucyjnym?
Licytacje, upadłości, restrukturyzacjeW toku postępowania egzekucyjnego dłużnik może czynnie w nim uczestniczyć. W granicach i na zasadach określonych w Kodeksie postępowania cywilnego dłużnik jest uprawniony do podejmowania działań, składania wniosków i zasięgania informacji oraz żądania wydania odpisów dokumentów. -
Czy komornik może odebrać dłużnikowi samochód?
Licytacje, upadłości, restrukturyzacjeDo egzekucji z ruchomości, którą może stanowić samochód dłużnika, komornik przystępuje przez jej zajęcie. -
Co komornik może zająć na koncie? Jakie środki są zwolnione od egzekucji?
Licytacje, upadłości, restrukturyzacjeKomornik nie może zająć wszystkich środków dłużnika znajdujących się na rachunku bankowym, jak również rachunku prowadzonym przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.