Pytanie
Czy w Biuletynie Zamówień Publicznych należy zamieścić informację o zamiarze zawarcia umowy z jedynym dostawcą wody w mieście przed zastosowaniem trybu z wolnej ręki?
Odpowiedź
Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia jest obowiązkiem zamawiającego również przy zastosowaniu trybu zamówienia z wolnej ręki. Natomiast ogłoszenie o zamiarze zawarcia umowy jest fakultatywne.
Ustawa Prawo zamówień publicznych w każdym przypadku, niezależnie od trybu postępowania, przewiduje obowiązek publikacji ogłoszenia o udzieleniu zamówienia, odpowiednio w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej lub Biuletynie Zamówień Publicznych - w zależności od wartości zamówienia. Ogłoszenie to zamawiający przekazuje Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej lub zamieszcza w Biuletynie Zamówień Publicznych niezwłocznie po zawarciu umowy (art. 95 ust. 1 i 2 ustawy Prawo zamówień publicznych). Tak więc również w sytuacji, gdy postępowanie przeprowadzono w trybie zamówienia z wolnej ręki zamawiający ma obowiązek zamieścić lub przekazać ogłoszenie o udzieleniu zamówienia.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana "JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 3 dni do końca23.09.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa ogłasza III przetarg nieograniczony na opracowanie dokumentacji technicznej dla robót budowlanych oraz instalacyjnych
Ogłoszenie premium 24 dni do końca14.10.2024
INOWROCŁAW, Kujawsko - PomorskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Uwaga!
Pewnymi wyjątkami od powyższej zasady objęte są tylko zamówienia udzielane na podstawie umowy ramowej oraz zamówienia objęte dynamicznym systemem zakupów.
Ogłoszenie o zamiarze zawarcia umowy jest fakultatywne
Ustawa Prawo zamówień publicznych dla trybu zamówienia z wolnej ręki przewiduje również możliwość odpowiednio przekazania Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej lub zamieszczenia w Biuletynie Zamówień Publicznych ogłoszenia o zamiarze zawarcia umowy, które winno zawierać co najmniej:
- nazwę (firmę) oraz adres zamawiającego;
- określenie przedmiotu oraz wielkości lub zakresu zamówienia;
- uzasadnienie wyboru trybu zamówienia z wolnej ręki;
- nazwę (firmę) albo imię i nazwisko oraz adres wykonawcy, któremu zamawiający zamierza udzielić zamówienia (art. 66 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych).
Dłuższe terminy na wniesienie odwołania
Z czynnością tą wiążą się określone skutki prawne. Umowa w sprawie zamówienia publicznego nie podlega unieważnieniu, jeżeli zamawiający miał uzasadnione podstawy, aby sądzić, że udzielając zamówienia z wolnej ręki, działa zgodnie z ustawą, a umowa została zawarta odpowiednio po upływie 5 dni od dnia zamieszczenia ogłoszenia o zamiarze zawarcia umowy w Biuletynie Zamówień Publicznych albo po upływie 10 dni od dnia publikacji takiego ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (art. 146 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych). Innym skutkiem jest to, że w przypadku braku takiego ogłoszenia ulegają przedłużeniu terminy na wniesienie środka ochrony prawnej na wybór trybu udzielenia zamówienia. Jest to odpowiednio 30 dni od dnia publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej albo 15 dni od dnia zamieszczenia w Biuletynie Zamówień Publicznych ogłoszenia o udzieleniu zamówienia z uzasadnieniem (art. 182 ust. 4 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych).
Uwaga!
Zamawiający jednakże nie ma obowiązku publikacji takiego ogłoszenia. Według swojego uznania decyduje, czy chce skorzystać ze zwiększonej ochrony prawnej przed unieważnieniem zawartej umowy oraz z krótszych terminów na wniesienie odwołania. www.portalzp.pl
-
Kiedy można skorzystać z prawa opcji?
Przetargi krok po krokuSkorzystanie z prawa opcji nie wiąże się z koniecznością zawierania aneksu do umowy, ani tym bardziej zawierania nowej, odrębnej umowy. -
Kontynuacja współpracy z wykonawcą po upływie terminu realizacji umowy
Przetargi krok po krokuZamawiający może udzielić nowego zamówienia w trybach podstawowych na kontynuację usługi lub rozważyć udzielenie zamówienia uzupełniającego. Niezależnie od decyzji zamawiającego należy dążyć do rozliczenia się z wykonawcą za usługę zrealizowaną do tej pory. -
Jawność cen materiałów eksploatacyjnych użytych w okresie gwarancji
Zamówienia publiczneZamawiający ma prawo odmówić przyjęcia faktury VAT, w której nie określono rodzaju towarów sprzedawanych w ramach świadczonej usługi serwisowej. -
Aspekty środowiskowe w zamówieniach publicznych
Zamówienia publiczne?Zielone zamówienia publiczne? mogą zapewnić organom publicznym realne oszczędności finansowe, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę redukcję kosztów eksploatacji produktów, a nie wyłącznie cenę ich nabycia. Ich udzielenie wymaga jednak odpowiedniego przygotowania.