Pytanie:
Zamawiający prowadzi postępowanie poniżej progów unijnych.Wykonawca w złożonej ofercie oświadczył, że nie będzie polegać na zdolnościach technicznych i zawodowych lub sytuacji finansowej bądź ekonomicznej innych podmiotów. Nie złożył także zobowiązania innych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na potrzeby realizacji zamówienia. Wykonawca w ofercie, w wykazie osób, które będą uczestniczyć w realizacji zamówienia, wskazał kierownika budowy, podając podstawę dysponowania – pośrednia. Czy zamawiający powinien zwrócić się do wykonawcy z prośbą o wyjaśnienie, czy ostatecznie będzie polegał na zasobach podmiotów trzecich, ponieważ zachodzi sprzeczność w ofercie? Czy wykonawca powinien przedłożyć zobowiązanie do udostępnienia zasobów sporządzone przez kierownika budowy? Czy gdyby informacja o korzystaniu pośrednim zamiast bezpośrednim stanowiła omyłkę, to zamawiający mógłby ją wyjaśnić w toku postępowania?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na: wymianę kanalizacji sanitarno-deszczowej podposadzkowej
Ogłoszenie premium 16 dni do końca22.10.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na roboty w WSM "Ochota"
Ogłoszenie premium 3 dni do końca09.10.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź:
Opisaną w pytaniu sytuację należy wyjaśnić. Dopiero uzyskane wyjaśnienia pokażą ewentualną dalszą ścieżkę postępowania.
Z podobnym, jak pytający, problemem spotkała się Krajowa Izba Odwoławcza, która w wyroku z 27 lutego 2019 r. (sygn. akt KIO 240/19) wyjaśniła, że:
„(...) przedwczesność decyzji Zamawiającego o wykluczeniu Odwołującego z postępowania należy wiązać z ustaloną przez Zamawiającego »pośrednią podstawą dysponowania« osobą wskazaną na stanowisko kierownika robót elektrycznych. Rację ma Odwołujący, analizując w odwołaniu różnice pomiędzy »dysponowaniem pośrednim« a »dysponowaniem bezpośrednim« – umowa zlecenia, wiążąca bezpośrednio wykonawcę z realizatorem konkretnej usługi jest dysponowaniem bezpośrednim, i o pośredniości podstawy dysponowania nie może przesądzać fakt, że realizatorem usługi jest osoba fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą.
Odwołujący w odwołaniu podnosił, że błędne jest utożsamianie bezpośredniego dysponowania przez wykonawcę dwoma spośród trzech wymaganych osób na podstawie zawartej z nimi umowy cywilnoprawnej z sytuacją polegania przez wykonawcę na zdolnościach technicznych lub zawodowych innych podmiotów. Taki przypadek nie wymaga wykazania, że realizując zamówienie, będzie się dysponowało niezbędnymi zasobami tych podmiotów. W szczególności nie jest wówczas konieczne przedstawienie zobowiązania do oddania tych osób do dyspozycji wykonawcy na potrzeby realizacji zamówienia (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 18 kwietnia 2017 r.; sygn. akt KIO 650/17).
Justyna Andała-Sępkowska
Więcej na www.portalzp.pl
-
Czy kierownik robót zatrudniony na umowę zlecenia musi składać zobowiązanie do "samoudostępnienia"?
roboty budowlaneOsoba fizyczna nie ma statusu podmiotu, o którym mowa w art. 22a ustawy Pzp. Nie musi zatem składać zobowiązania do udostępnienia się wykonawcy na etapie realizacji zamówienia. -
Procedura wyboru oferty, gdy pierwszy w rankingu wykonawca nie składa dokumentów na wezwanie
dokumentacja przetargowaJeśli nie wpłynie odwołanie na wykluczenie wykonawcy, to zamawiający ma prawo wybrać następną ofertę i poinformować o tym w trybie art. 92 ustawy Pzp. -
Kiedy w ramach uzupełnienia wykazu osób dopuszczalna jest wymiana wskazanego pierwotnie kierownika budowy?
przetarg nieograniczonyCo do zasady, wykonawca w drugim, uzupełnionym wykazie może wykazać inną osobę niż w pierwotnym, która to będzie potwierdzać pierwotne wymagania.