Pytanie:
Zamawiający odrzucił ofertę wykonawcy ze względu na nieprawidłowe wniesienie wadium. Wykonawca złożył bowiem skan gwarancji bez podpisu elektronicznego wystawcy. Czy w takim przypadku zamawiający zwraca wadium, składając gwarantowi oświadczenie o jego zwolnieniu?
Odpowiedź:
Zamawiający, jako beneficjent zobowiązań wynikających z gwarancji wadialnej powinien zwrócić wadium, mimo że uznał, iż wniesiono je nieprawidłowo.
Zobowiązanie wynikające z wystawionej gwarancji wiąże się z obciążeniem finansowym wykonawcy poprzez blokowanie limitu gwarancyjnego przyznanego przez bank lub ubezpieczyciela i gwaranta. Dlatego też należy zwrócić wadium, które uznano za nieprawidłowo wniesione na takich samych zasadach, jak to złożone właściwie. Zwolnienie wadium traktowane jest jak zwolnienie z długu.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa Ateńska ogłasza przetargi nieograniczone na modernizację dźwigów osobowych
Ogłoszenie premium 22 dni do końca26.12.2023
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Górczewska" ogłasza konkurs ofert na ubezpieczenie majątku Spółdzielni oraz odpowiedzialności cywilnej jej władz
Ogłoszenie premium 24 dni do końca28.12.2023
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Zamawiający nie otrzymał od wykonawcy oryginału gwarancji w postaci elektronicznej. Dokument gwarancji mógł jednak zostać wytworzony prawidłowo z zachowaniem wszelkich wymogów co do jego formy, treści i postaci, a tylko wykonawca nie dochował staranności, przekazując go zamawiającemu. W takim przypadku należy stwierdzić, że wobec beneficjenta (zamawiającego) powstało zobowiązanie gwaranta co do odpowiedzialności na określoną kwotę, w oznaczonych ramach czasowych.
Iwona Bujak
Więcej na www.portalzp.pl
-
Czy zamawiający może żądać przedmiotowych środków dowodowych na potwierdzenie pozacenowych kryteriów oceny ofert?
kryteria oceny ofertDokumenty składane przez wykonawcę, zawierające informacje, na podstawie których zamawiający ocenia oferty w kryteriach pozacenowych, mogą stanowić przedmiotowe środki dowodowe, jeśli zamawiający, w ramach pozacenowych kryteriów oceny ofert będzie takich dokumentów żądał. -
W jaki sposób należy dokonać poprawności złożonej gwarancji wadialnej?
gwarancja wadialnaIstotne jest, aby treść dokumentu wadialnego (w sytuacji gdy wadium jest wnoszone w formie gwarancji) uwzględniała wszystkie wymagania zamawiającego, które zostały określone w specyfikacji istotnych warunków zamówienia i dawała zamawiającemu taki sam poziom bezpieczeństwa jak suma pieniężna wpłacona na jego rachunek bankowy. -
Czy zamawiający musi podpisywać przygotowywane dokumenty podpisem elektronicznym?
podpis elektronicznyUstawa Pzp nie przewiduje dla zamawiającego obowiązku podpisywania podpisem elektronicznym dokumentów umieszczanych na platformie zakupowej czy przekazywanych wykonawcom.