Pytanie
Czy wykonawca może zmienić treść podmiotowego środka dowodowego po wezwaniu do uzupełnienia/poprawy dokumentu złożonego na pierwsze wezwanie? Czy podmiotowy środek dowodowy składany na wezwanie jest treścią oferty?
Na pierwsze wezwanie wykonawca złożył wykaz sprzętu, który zawierał błędy. Zamawiający wezwał go do poprawy wykazu, tj. do uzupełnienia brakujących informacji o modelu sprzętu. Wykonawca zamiast uzupełnić, zmienił treść wykazu i wskazał inne urządzenia, które spełniały warunek udziału w postępowaniu. Zamawiający odrzucił ofertę wykonawcy.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na roboty w WSM "Ochota"
Ogłoszenie premium 22 dni do końca09.10.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na usunięcie przyczyn zawilgocenia ścian i zalewania piwnic w budynku mieszkalnym
Ogłoszenie premium 9 dni do końca26.09.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź
Odrzucenie oferty z powodu zastąpienia wykazu innym, w trybie wezwania do uzupełnienia, było nieuprawnione.
W pierwszej kolejności należy stwierdzić, że z treści zapytania wynika, że postępowanie dotyczy zamówienia o wartości poniżej progów unijnych i prowadzone jest w trybie podstawowym na podstawie art. 275 pkt 2 ustawy Pzp. Niezrozumiałe więc jest powoływanie się zamawiającego na treść art. 187 ustawy Pzp, który dotyczy wyłącznie trybu dialogu konkurencyjnego. Dodatkowo tryb dialogu konkurencyjnego w ogóle nie występuje w postępowaniach o wartości poniżej progu unijnego, które prowadzi się w trybach: podstawowym, partnerstwa innowacyjnego, negocjacji bez ogłoszenia i zamówienia z wolnej ręki. Autorce odpowiedzi nie jest znany przepis, który w trybie podstawowym odwoływałby się do art. 187 ustawy Pzp.
Drugą kwestią jest nieprawidłowa ocena reakcji wykonawcy w odpowiedzi na wezwanie do uzupełnienia niekompletnego podmiotowego środka dowodowego. Zgodnie z przepisami ustawy Pzp, jeśli wykonawca wezwany do złożenia podmiotowych środków dowodowych (a takim był wykaz narzędzi, wyposażenia zakładu i urządzeń technicznych w omawianym przypadku), złoży je niekompletne lub zwierające błędy albo w ogóle ich nie złoży, zamawiający ma obowiązek wezwać wykonawcę, w trybie art. 128 ust. 1 ustawy Pzp, do złożenia, poprawienia lub uzupełnienia podmiotowego środka dowodowego w wyznaczonym terminie. Jednakże uprawnieniem wykonawcy, po otrzymaniu takiego wezwania, jest albo uzupełnienie złożonego podmiotowego środka dowodowego, poprawienie albo złożenie całkiem nowego podmiotowego środka dowodowego, który jest kompletny i nie zawiera błędów, a ponadto potwierdza spełnienie warunku udziału w postępowaniu. Zamawiający nie ma uprawnienia do tego, by wyznaczać wykonawcy sposób działania w tym zakresie. Żaden przepis ustawy Pzp nie wyposażył zamawiającego do nakazania wykonawcy wyłącznie jednego zachowania w tym zakresie (np. tylko uzupełnienie złożonego zamiast złożenia nowego). Przepis art. 128 ust. 1 ustawy Pzp nie stanowi niedozwolonych negocjacji ani zmiany treści oferty. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że przepis ten jest bezwzględnie obowiązujący i zobowiązuje zamawiającego do wezwania wykonawcy zgodnie z dyspozycją zawartą w tym przepisie, a nie jedynie daje mu taką możliwość.
Krajowa Izba Odwoławcza podkreśla, że "skoro wykaz składany w ramach uzupełnienia musi być aktualny na dzień jego złożenia, to należy przyjąć, że informacje w nim zawarte także muszą być aktualne na ten moment, a tym samym dopuszczalne jest zastąpienie wykazu nowym i zmiana wskazanych w nim danych i informacji".
Podstawa prawna
• art. 128 ust. 1, art. 187, art. 275 pkt 2 ustawy z 11.09.2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.).
• Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 21.02.2023 r., sygn. akt KIO 318/23
Marzena Kopacka-Biculewicz – prawnik, ekspert z zakresu zamówień publicznych, wieloletni praktyk działający zarówno po stronie zamawiających, jak i wykonawców, autor licznych publikacji i opinii z dziedziny zamówień publicznych, szkoleniowiec, wykładowca akademicki, pracownik kadry kierowniczej państwowej uczelni wyższej
Więcej artykułów istotnych dla zamawiających i wykonawców znajdziesz na www.portalzp.pl
-
Kiedy zamawiający może żądać podmiotowych środków dowodowych od wykonawcy w trybie podstawowym z negocjacjami?
podmiotowe środki dowodowe -
Czy brak danych w formularzu cenowym dyskwalifikuje ofertę? Wyjaśniamy przepisy Pzp
Przetargi krok po kroku -
Skutki niezłożenia podmiotowych środków dowodowych w terminie
Zamówienia publiczneCzy jeśli wykonawca nie złoży podmiotowych środków dowodowych w terminie to oferta podlega odrzuceniu? -
Jak powinien postąpić zamawiający, gdy wykonawca pomyli się w wycenie oferty na poszczególne części zamówienia
Przetargi krok po kroku