Pytanie
Czy w trybie z wolnej ręki muszę zawsze żądać oświadczenia o braku wykluczenia, a jeśli tak, to czy wykonawca może go podpisać przed podpisaniem umowy.
Odpowiedź
Zamawiający nie musi żądać oświadczenia o braku podstaw do wykluczenia, prowadząc procedurę zamówienia z wolnej ręki i to zarówno w procedurze prowadzonej w progu "unijnym", jak i "krajowym". Natomiast jeżeli zamawiający żąda oświadczenia, to wykonawca może je złożyć przed podpisaniem umowy.
Podkreślić trzeba, że brak obowiązku żądania oświadczenia o braku podstaw do wykluczenia (z art. 125 ust. 1 Pzp) w przypadku prowadzenia procedury w progu "unijnym", nie zwalnia zamawiającego z obowiązku żądania podmiotowych środków dowodowych potwierdzających brak podstaw do wykluczenia.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa ,,Karwiny" ogłasza przetarg nieograniczony na: Remont elewacji, balkonów oraz balustrad balkonowych
Ogłoszenie premium 3 dni do końca09.07.2025
GDYNIA, Pomorskie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa "Ateńska" ogłasza przetarg nieograniczony na malowanie klatek schodowych oraz montaż instalacji hydrantowej p.poż
Ogłoszenie premium 22 dni do końca28.07.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Na powyższe wskazują następujące przepisy Pzp:
- art. 124 pkt 1 Pzp – cyt.:
W postępowaniu o udzielenie zamówienia zamawiający: żąda podmiotowych środków dowodowych na potwierdzenie braku podstaw wykluczenia. - art. 217 ust. 2 i 3 Pzp – cyt.:
2. Wykonawca składa oświadczenie, o którym mowa w art. 125 ust. 1, oraz podmiotowe środki dowodowe nie później niż wraz z zawarciem umowy w sprawie zamówienia publicznego.
3. Zamawiający może odstąpić od żądania złożenia przez wykonawcę oświadczenia, o którym mowa w art. 125 ust. 1. - art. 306 ust. 2 Pzp – cyt.:
Zamawiający, przed udzieleniem zamówienia, może żądać od wykonawcy złożenia oświadczenia, o którym mowa w art. 125 ust. 1, lub podmiotowych środków dowodowych.
Podstawa prawna
Art. 124 pkt 1, art. 217 ust. 2 i 3, art. 306 ust. 2 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1605).
Marta Mikulska-Nawacka – doświadczony praktyk w zakresie stosowania ustawy Pzp przez jednostki zamawiające, autorka porad i komentarzy praktycznych z zakresu zamówień publicznych
Więcej artykułów istotnych dla zamawiających i wykonawców znajdziesz na www.portalzp.pl
-
Pełnomocnictwo w postępowaniu z wolnej ręki: wymagania prawne i praktyka
Przetargi krok po kroku -
Jeden wykonawca - jedyna opcja? Wyjaśniamy, kiedy można zastosować zamówienie z wolnej ręki
Zamówienia publiczneUstawa z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.) dopuszcza możliwość udzielenia zamówienia, jeżeli dostawy, usługi lub roboty budowlane mogą być świadczone tylko przez jednego wykonawcę z przyczyn technicznych o obiektywnym charakterze - jeżeli nie istnieje rozsądne rozwiązanie alternatywne lub rozwiązanie zastępcze, a brak konkurencji nie jest wynikiem celowego zawężenia parametrów zamówienia*. -
Czy osoba wskazana do kontaktu z wykonawcami musi złożyć oświadczenia z art. 56 Pzp?
Przetargi krok po kroku -
Kryteria oceny ofert w zamówieniach publicznych: jak uniknąć błędów?
Zamówienia publiczneObowiązkiem zamawiającego jest zamieszczenie w treści Specyfikacji Warunków Zamówienia jednoznacznego i wyczerpującego opisu kryteriów oceny ofert wraz z podaniem znaczenia tych kryteriów i sposobu ich oceny.