Partnerzy serwisu:

Pytanie 

Zamawiający planuje zawrzeć umowę na świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej z operatorem systemu dystrybucyjnego wyznaczonym na obszar danego miasta. Wartość zamówienia wynosi powyżej 130 000 zł netto, ale poniżej progów unijnych. Postępowanie prowadzone jest w trybie zamówienia z wolnej ręki na podstawie art. 305 pkt 1 w związku z art. 214 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp. 
Czy w tej sytuacji zamawiający musi wysłać zaproszenie do negocjacji? Czy można pominąć ten etap, sporządzając jedynie notatkę uzasadniającą zawarcie umowy? Czy brak zaproszenia do negocjacji może skutkować konsekwencjami finansowymi dla zamawiającego? 

Odpowiedź 

W trybie zamówienia z wolnej ręki zamawiający powinien skierować zaproszenie do wykonawcy

Wyjaśnienie  

Charakter zamówienia z wolnej ręki 

Zgodnie z art. 213 ust. 1 ustawy Pzp zamówienie z wolnej ręki to tryb, w którym zamawiający udziela zamówienia po negocjacjach tylko z jednym wykonawcą. 

Na podstawie art. 217 ust. 1 ustawy Pzp, zamawiający musi przekazać wykonawcy zaproszenie do negocjacji, zawierające informacje niezbędne do przeprowadzenia postępowania, w tym projektowane postanowienia umowy. 

Możliwość odstąpienia od przekazywania informacji wykonawcy 

Zgodnie z art. 215 ust. 1 pkt 3 lit. d ustawy Pzp, jeśli zamówienie dotyczy usług przesyłowych lub dystrybucyjnych energii elektrycznej, ciepła lub paliw gazowych, zamawiający może odstąpić od stosowania m.in.: 

  1. art. 217 ust. 1 ustawy Pzp – nie musi przekazywać wykonawcy informacji niezbędnych do przeprowadzenia postępowania, w tym projektowanych postanowień umowy. 
  2. art. 53-55 ustawy Pzp – nie musi powoływać komisji przetargowej. 
  3. art. 108 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy Pzp – nie stosuje wykluczenia wykonawcy na podstawie określonych przesłanek. 

To, że wykonawca nie negocjuje warunków umowy, nie zwalnia zamawiającego z obowiązku formalnego wysłania zaproszenia do negocjacji.  

Zamawiający powinien skierować zaproszenie do negocjacji do operatora systemu dystrybucyjnego, nawet jeśli: 

  • nie zamierza negocjować warunków umowy, 
  • warunki umowy są określane przez wykonawcę. 

W zaproszeniu zamawiający nie musi przekazywać projektowanych postanowień umowy, ponieważ może skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 215 ust. 1 pkt 3 lit. d ustawy Pzp. 

Podstawa prawna 

art. 214, art. 215 i art. 217 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2024 r. poz. 1320). 

Daniel Szczęsny – doświadczony ekspert w dziedzinie zamówień publicznych  

Więcej artykułów istotnych dla zamawiających i wykonawców znajdziesz na www.portalzp.pl