Partnerzy serwisu:
Zamawiający ma prawo do unieważnienia przetargu, jeśli nie otrzyma dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.

Pytanie:

Instytut ma przyznawaną dotacje celową z ministerstwa praktycznie co roku, jednak nie mamy pewności, że taką otrzymamy. Związku z założonym programem i dotacją musimy ogłosić przetarg powyżej progów unijnych. Czy jest możliwość zapisu w siwz, który nie będzie sprzeczny z ustawą Pzp o niepodpisaniu umowy gdy takich środków nie otrzymamy oraz zapis, który spowoduje rozwiązanie umowy lub nieważność z tych samych powodów? Ministerstwo nie chce nam dać potwierdzenia, że taką dotację otrzymamy, a terminy i specyfika zamówienia wymaga już teraz ogłoszenia przetargu. Dotacja nie pochodzi ze środków Unii Europejskiej.

Odpowiedź:

Warto w tej sytuacji rozważyć przeprowadzenie postępowania w celu zawarcia umowy ramowej, której zawarcie nie wiąże się z zaciągnięciem zobowiązania finansowego. Następnie, gdy zamawiający będzie już miał do dyspozycji środki z dotacji przeprowadzi z wykonawcami postępowanie na bazie przepisów negocjacji z ogłoszeniem lub negocjacji bez ogłoszenia, gdzie terminy składania ofert są dużo krótsze.

 

Przygotuj się do licytacji Licytacje komornicze krok po kroku

Podstawa prawna

- art. 93 ust. 1a i 1b, art. 99, art. 101 ustawy z 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907 ze zm.).

 

Znajdź przetarg: Oferty przetargów z całego kraju

  • Podpis na dokumentach przetargowych

    Przetargi krok po kroku
    Andrzela Gawrońska-Barana
    Aby zachować pisemną formę tzw. dokumentów przedmiotowych niezbędne jest nie tylko utrwalenie treści oświadczenia woli pismem, ale konieczne jest także własnoręczne podpisanie tego oświadczenia.
  • Kontrola nad wykonywaniem umów

    Przetargi krok po kroku
    Małgorzata Niezgoda-Kamińska
    Zakres możliwej ingerencji zamawiającego w treść umów zawieranych przez wykonawców z podwykonawcami zależy od przedmiotu kontraktów. Ingerencja zamawiającego w umowy jest dopuszczalna jest już na etapie siwz.
  • Odwołanie do KIO

    Zamówienia publiczne
    Marek Okniński
    Wniesienie odwołania do KIO po upływie terminu składania ofert może dotyczyć wyłącznie części zamówienia, na które wykonawca wnoszący odwołanie złożył ofertę przetargową.
  • Przedłużenie terminu związania ofertą

    Przetargi krok po kroku
    Ksenia Latos
    Zamawiający może tylko raz, co najmniej na trzy dni przed upływem terminu związania ofertą, zwrócić się do wykonawców o wyrażenie zgody na przedłużenie tego terminu o oznaczony okres, nie dłuższy niż 60 dni.