Pytanie:
Czy istotną zmianą pierwotnych warunków zamówienia będzie przesunięcie terminu wykonania o czas "zmarnowany" na przeprowadzenie postępowania przetargowego ?
Pierwotny termin realizacji zamówienia upływał 16.11.2015 r., przeprowadzenie procedury przetargowej zajęło trzy tygodnie i o ten czas chciałem wydłużyć termin realizacji. Zatem czas na wykonanie zamówienia pozostanie bez zmian zmienią się jedynie daty. Niestety przedmiotem jest robota budowlana na zewnątrz i tu pojawia się moja wątpliwość, bo daty zaczynają mieć znaczenie. Zrealizować pracę budowlaną 16 listopada, a 7 grudnia biorąc pod uwagę pogodę to trochę co innego.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przyczółek Grochowski" ogłasza przetarg nieograniczony na przegląd instalacji gazu oraz przegląd instalacji wentylacji grawitacyjnej oraz przebudowę drogi dojazdowej
Ogłoszenie premium 23 dni do końca11.08.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa Mokotów ogłasza konkurs ofert na naprawę izolacji płyty podłogowej z modernizacją
Ogłoszenie premium 23 dni do końca11.08.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź:
Z okolicznościach wskazanych w pytaniu wynika, że nie uległ zmianie czas wykonywania zamówienia, a jedynie termin jego rozpoczęcia i zakończenia. W mojej ocenie taka zmiana mogłaby zostać uznana za nieistotną, ponieważ- jak rozumiem - jej przyczyny odnosiłyby się w taki sam sposób do każdego innego z wykonawców biorących udział w postępowaniu, gdyby znalazł się on na miejscu wykonawcy realizującego zamówienie. Zakres i warunki zmiany są zatem niezależne od osoby wykonawcy, a więc zmiana umowy dokonana byłaby z każdym innym wykonawcą w takim samym zakresie i na takich samych zasadach. Przy dokonywaniu w takich warunkach modyfikacji - jako nieistotnej, należy mieć na względzie okoliczność, czy potencjalna wiedza o takiej zmianie na etapie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego nie wpłynęłaby na krąg podmiotów ubiegających się o zamówienie lub na wynik postępowania.
Pzp a zmiana treści umowy
Ustawa Pzp dopuszcza dokonywanie zmian umowy w sprawie udzielenia zamówienia publicznego wyłącznie w przypadku zaistnienia przesłanek wskazanych w art. 144 ust. 1 tej ustawy. W ww. przepisie wprowadzono zakaz istotnych zmian postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy, chyba że zamawiający przewidział możliwość dokonania takiej zmiany w ogłoszeniu o zamówieniu lub siwz oraz określił warunki takiej zmiany.
Przetarg dla twojej firmy: Oferty przetargów z całego kraju
Drobne modyfikacje
Dopuszczalne są zatem zawsze nieistotne zmiany umowy, natomiast możliwość modyfikacji umowy w zakresie istotnym wymaga kumulatywnego spełnienia dwóch warunków:
- uprzedniego wskazania w siwz lub w ogłoszeniu o zamówieniu możliwości dokonania zmian;
- określenia, na jakich zasadach i w jakich przypadkach mogą być one wprowadzane.
Zmiany nieistotne powinny być rozumiane w ten sposób, że wiedza o ich wprowadzeniu do umowy na etapie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego nie wpłynęłaby na krąg podmiotów ubiegających się o to zamówienie, czy też na wynik tego postępowania. A zatem kryterium "istotnych zmian" oznacza konieczność zbadania i porównania treści stosunku prawnego (umowy) uwzględniającego proponowane zmiany w stosunku do treści oferty wykonawcy.
Tańsze mieszkania od komornika: Licytacje komornicze z całej Polski
Podstawa prawna
- art. 144 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2013 r. poz. 907 ze zm.).
-
Zmowa przetargowa
Zamówienia publiczneZmowa przetargowa to porozumienie przedsiębiorców prowadzące do rezygnacji jej uczestników z konkurowania między sobą na rzecz współpracy przy składaniu ofert. -
Szacunkowa wartość zamówienia publicznego a oferty częściowe
Przetargi krok po krokuJeśli zamawiający dzieli zamówienie na części i przeprowadza odrębne postępowanie dla każdej z nich, to w ogłoszeniu o udzieleniu zamówienia publicznego powinien podać wartość szacunkową danej części. -
Zapytanie ofertowe: przetarg na zakup samochodów
Przetargi krok po krokuOrganizator przetargu chciałby dokonać zakupu samochodu występując z zapytaniem ofertowym do trzech salonów samochodowych określonego producenta. Czy taka praktyka jest zgodna z Pzp? -
Zamówienia uzupełniające
Zamówienia publiczneZamówienie uzupełniające zarówno dla dostaw jak i usług udzielane jest w przypadku, gdy jego wartość przekracza równowartość 30.000 euro .