Pytanie:
Czy w postępowaniu w trybie przetargu nieograniczonego powyżej kwot unijnych dokonując zmiany treści ogłoszenia (zmiana istotna – uzupełniam zapisy określające podstawy wykluczenia wykonawców, których w pierwotnym ogłoszeniu opublikowanym w Dz.Urz. UE nie umieściłam) – muszę przedłużyć termin składania ofert, mimo że od przekazania zmiany ogłoszenia Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej do pierwotnego terminu składania ofert pozostało więcej niż 15 dni (dokładnie 26 dni)?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przyczółek Grochowski" ogłasza przetarg nieograniczony na przegląd instalacji gazu oraz przegląd instalacji wentylacji grawitacyjnej oraz przebudowę drogi dojazdowej
Ogłoszenie premium 23 dni do końca11.08.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa Mokotów ogłasza konkurs ofert na naprawę izolacji płyty podłogowej z modernizacją
Ogłoszenie premium 23 dni do końca11.08.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź:
Moim zdaniem w opisanej sytuacji zamawiający nie ma obowiązku przedłużania terminu składania ofert.
Zgodnie z art. 12a ustawy Pzp jeżeli dokonywana zmiana ogłoszenia jest istotna, w szczególności dotyczy określenia:
przedmiotu,
wielkości lub zakresu zamówienia,
kryteriów oceny ofert,
warunków udziału w postępowaniu lub
sposobu oceny ich spełniania,
zamawiającyprzedłuża termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub termin składania ofert o czas niezbędny na wprowadzenie zmian we wnioskach lub ofertach.
Z tym zastrzeżeniem, że w postępowaniach, których wartość jest równa progom unijnym lub je przekracza, termin składania:
1) ofert nie może być krótszy niż 15 dni od dnia przekazania zmiany ogłoszenia Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej – w trybie przetargu nieograniczonego;
2) wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu nie może być krótszy niż 30 dni, a jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia niż 15 dni od dnia przekazania zmiany ogłoszenia Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej – w trybie przetargu ograniczonego lub negocjacji z ogłoszeniem.
Innymi słowy, ustawodawca wymaga od zamawiającego, aby w przypadku istotnej zmiany ogłoszenia w przetargu nieograniczonym, wydłużył termin składania ofert w taki sposób, by wynosił on co najmniej 15 dni od dnia przekazania zmiany ogłoszenia do UPUE. Skoro zatem w opisanym w pytaniu przypadku termin ten i tak jest dłuższy – wynosi 26 dni, to zamawiający nie ma obowiązku go dodatkowo wydłużać.
Więcej na portalzp.pl
Justyna Rek-Pawłowska
Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej reprezentujący spółkę przed KIO, sporządzający opinie prawne z zakresu prawa zamówień publicznych i weryfikujący poprawność ofert składanych przez poszczególne działy spółki, od wielu lat redaktor prowadząca publikacji o tematyce zamówień publicznych skierowanych do zamawiających i wykonawców.
-
Zobacz, kiedy brak podpisu na karcie produktu może stanowić podstawę do odrzucenia oferty
Przetargi krok po krokuWykonawca podpisał formularz ofertowy, ale nie podpisał karty produktu, wymaganej przez zamawiającego do oceny w jednym z kryteriów oceny ofert. Zamawiający żądał, żeby ten dokument, składany był wraz z ofertą w formie podpisanego oryginału. Czy należy odrzucić ofertę? Jeśli tak, to na jakiej podstawie? -
Zasady liczenia terminu składania ofert w przypadku sprostowania ogłoszenia
Przetargi krok po krokuZamawiający sprostował ogłoszenie i przesunął termin składania ofert o ustawowe 15 dni. Czy ten termin jest liczony od dnia przekazania ogłoszenia czy jego przesłania do publikacji? -
Procedura odwrócona z ofertami częściowymi. Co z unieważnioną częścią postępowania?
zamówienia publiczneW przetargu nieograniczonym z zastosowaniem procedury odwróconej dopuszczono składanie ofert częściowych oraz nie wymagano wniesienia wadium. Na jedną z części złożono dwie oferty. Jedna została odrzucona. Co dalej?