Pytanie:
Jak na gruncie nowej ustawy Pzp potraktować wykaz wyrobów równoważnych, jaki wykonawcy mają obowiązek dołączyć do oferty? Przy robotach budowlanych w przedmiarach zdarzają się nazwy własne. Sporządzamy wówczas tabelę równoważności, dając wykonawcom możliwość zaoferowania równoważnych produktów wykorzystywanych w procesie budowlanym. Oczekujemy jednak złożenia zarówno wykazu takich wyrobów, jak i dowodów, że są one zgodne z wymaganiami dokumentacji przetargowej. Czy wykaz wyrobów równoważnych na gruncie nowej ustawy Pzp należy traktować jako przedmiotowy środek dowodowy? A jeśli tak, to czy jest to element, który podlega uzupełnieniu, czy zawsze w razie jego braku, oferta będzie podlegać odrzuceniu? Jeśli nie – jaki jest status takiego wykazu na gruncie nowej ustawy Pzp?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przyczółek Grochowski" ogłasza przetarg nieograniczony na przegląd instalacji gazu oraz przegląd instalacji wentylacji grawitacyjnej oraz przebudowę drogi dojazdowej
Ogłoszenie premium 26 dni do końca11.08.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa "Ateńska" ogłasza przetarg nieograniczony na malowanie klatek schodowych oraz montaż instalacji hydrantowej p.poż
Ogłoszenie premium 12 dni do końca28.07.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź:
Wykaz wyrobów równoważnych wraz z dowodami jest przedmiotowym środkiem dowodowym.
Z pytania wynika, że celem złożenia wykazu i dowodów jest potwierdzenie, że oferta spełnia wymagania zamawiającego. Odpowiada to zawartej w nowej ustawie Pzp definicji przedmiotowych środków dowodowych. Przepis art. 7 pkt 20 nowego Pzp wskazuje, że przez przedmiotowej środki dowodowe należy rozumieć środki służące potwierdzeniu zgodności oferowanych dostaw, usług lub robót budowlanych z wymaganiami, cechami lub kryteriami określonymi w opisie przedmiotu zamówienia lub opisie kryteriów oceny ofert, lub wymaganiami związanymi z realizacją zamówienia.
Kwestia składania przedmiotowych środków dowodowych jest uregulowana w art. 106 nowej ustawy Pzp. Zamawiający ma obowiązek wskazania tych środków w ogłoszeniu o zamówieniu lub dokumentach zamówienia.
Przedmiotowe środki dowodowe muszą być złożone wraz z ofertą. Możliwość ich uzupełnienia zależy od decyzji zamawiającego. Może on przewidzieć w ogłoszeniu o zamówieniu lub dokumentach zamówienia, że jeżeli wykonawca nie złożył przedmiotowych środków dowodowych lub złożone przedmiotowe środki dowodowe są niekompletne, to wezwie do ich złożenia lub uzupełnienia. Brak takich postanowień w ogłoszeniu o zamówieniu lub dokumentach ogłoszenia będzie równoznaczny z brakiem możliwości złożenia lub uzupełnienia przedmiotowych środków dowodowych, po upływie terminu składania ofert.
Krzysztof Hodt
Więcej na www.portalzp.pl
-
Szacowanie wartości robót w jednym i kilku obiektach budowlanych wg nowej ustawy Pzp
roboty budowlaneZgodnie z art. 30 ust. 1 nowej ustawy Pzp, jeżeli zamawiający planuje udzielić zamówienia na roboty budowlane lub usługi w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania, lub dopuszcza możliwość składania ofert częściowych, wartością zamówienia jest łączna wartość poszczególnych części zamówienia. -
Poznaj zasady ustalania wartości zamówień na wykonanie dokumentacji projektowych
dokumentacja projektowa -
Aktualizacja kosztorysu inwestorskiego - jak się do tego zabrać?
roboty budowlaneSposób dokonania aktualizacji kosztorysów inwestorskich ustala zamawiający. Powinien przy tym pamiętać, by szacunkowa wartość zamówienia została określona w należyty sposób, tj. aby wszelkie dane zamieszczone w "nieaktualnym" kosztorysie zostały zweryfikowane pod kątem wystąpienia zmian.