Pytanie
Jak traktować ważność dokumentu potwierdzającego posiadanie doświadczenia, tj. referencji? Jak interpretować zapis: w ciągu ostatnich 5 lat przed dniem wszczęcia postępowania? Czy termin liczy się od dnia zakończenia inwestycji? Przykładowo, jeżeli inwestycja była wykonywana w okresie od 1 stycznia 2003 r. do 30 listopada 2006 r., termin wydania referencji to 15 stycznia 2007 r. zaś data dodania ogłoszenia 2 listopada 2011 r., to czy referencje będą uznane za odpowiednie?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa "Ateńska" ogłasza przetarg nieograniczony na malowanie klatek schodowych oraz montaż instalacji hydrantowej p.poż
Ogłoszenie premium 19 dni do końca28.07.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Szczecińska Spółdzielnia Mieszkaniowa ogłasza przetarg nieograniczony na remont chodników i dojść do klatek znajdujących się na terenie osiedli SSM
Ogłoszenie premium 12 dni do końca21.07.2025
SZCZECIN, Zachodniopomorskie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź
Termin, co do zasady, liczymy od dnia zakończenia inwestycji/dostawy/usługi, natomiast aktualność dokumentów potwierdzających wymagane doświadczenie dotyczy ostatnich 5 lat przed upływem terminu składania ofert.
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie rodzajów dokumentów, aby potwierdzić spełnienie warunku w zakresie wiedzy i doświadczenia musisz wraz z ofertą złożyć wykaz wykonanych robót budowlanych oraz przedłożyć dokumenty potwierdzające ich wykonanie zgodnie z zasadami sztuki budowlanej oraz prawidłowość ukończenia. Termin aktualności dokumentów potwierdzających wymagane doświadczenie w obecnym stanie prawnym dotyczy ostatnich 5 lat przed upływem terminu składania ofert albo wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, a nie przed dniem wszczęcia postępowania. Do obliczenia ważności referencji nie jest zatem istotna data wszczęcia postępowania, a data, w której wykonawca ma złożyć ofertę.
Jeśli inwestycja wykonywana była w okresie od 1 stycznia 2003 r. do 30 listopada 2006 r., to termin ten liczymy od daty jej zakończenia, tj. od 30 listopada 2006 r. Możesz więc wykazywać się tą referencją, o ile termin składania ofert/wniosków wypadnie maksymalnie do 30 listopada 2011 r. Jeśli termin składnia ofert wypadnie po tej dacie, to niestety referencja będzie nieaktualna.
Przykład
Jeśli dysponujesz referencją, z której wynika, że inwestycję zakończono 30 listopada 2006 r. i termin składania ofert wypadnie na 5 grudnia 2011 r., to roboty jakimi się wykażesz musiałyby zostać wykonane w okresie ostatnich 5 lat przed upływem terminu składania ofert/wniosków, czyli najpóźniej 5 grudnia 2006 r. Wykazanie robót zakończonych 30 listopada 2006 r. w takiej sytuacji nie potwierdzi spełnienia warunku i będzie traktowane jako wykonanie robót wcześniej aniżeli 5 lat przed upływem ww. terminu.
Podstawa prawna: § 1 ust. 1 pkt. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 30 grudnia 2009 r. sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz.U. Nr 226, poz. 1817).
* Autorka jest prawnikiem posiadającym wieloletnie doświadczenie w stosowaniu ustawy Pzp przez wykonawców i zamawiających, także przy projektach finansowanych ze środków UE, trener, publicysta i doradca z zakresu prawa zamówień publicznych.
-
Czy musisz udzielić zamówienia publicznego na brakujący asortyment?
Przetargi krok po krokuGdy oszacowana wartość części zamówienia nie przekroczy równowartości kwoty 14.000 euro i będzie się mieścić w 20% wartości zamówienia, możliwe jest udzielenie zamówienia bez stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. -
Sumowanie wartości zamówień dotyczących różnych lokalizacji
Zamówienia publicznePrawo zamówień publicznych zobowiązuje zamawiającego do ustalenia wartości zamówienia z należytą starannością. Jak pojęcie "należytej staranności" definiowane jest w Prawie zamówień publicznych? -
Czy zamawiający może żądać od wykonawcy minimalnego okresu gwarancji na roboty budowlane?
Przetargi krok po krokuZapis dotyczący wymaganego okresu gwarancji powinien znajdować się w siwz, najlepiej przy opisie przedmiotu zamówienia. -
Jaki dokument może potwierdzić spełnianie przez wykonawcę warunku wiedzy i doświadczenia?
Przetargi krok po krokuW treści dokumentu nie muszą znaleźć się wprost sformułowania, iż "usługa została wykonana należycie", lecz z ich treści powinno wynikać pozytywna ocena, iż zamówienie wykonane zostało zgodnie z przyjętym zobowiązaniem umownym.