Pytanie
Przeprowadzamy postępowanie w sprawie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na przebudowę drogi powiatowej. Nastąpiły pewne zmiany, które wpłynęły na zwiększenie wynagrodzenia wykonawcy. Były one przewidziane w siwz i zostały zawarte w aneksie do umowy. Ponadto wystąpiła konieczność wykonania robót dodatkowych, na które zostanie zawarta oddzielna umowa. W związku z tym, czy wartość zamówienia dodatkowego powinna być liczona od wartości netto z umowy czy z zawartego już aneksu do tejże umowy?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd WSM "Ochota" ogłasza przetarg nieograniczony na wymianę instalacji centralnego ogrzewania
Ogłoszenie premium 18 dni do końca20.05.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "URSUS" ogłasza przetarg nieograniczony na remont elewacji budynków mieszkalnych wraz z remontem balkonów
Ogłoszenie premium 10 dni do końca12.05.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź
Wartością realizowanego zamówienia jest wartość określona w umowie w sprawie zamówienia publicznego.
Wyjaśnienie
Zgodnie z art. 67 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp można udzielić zamówień dodatkowych o wartości nieprzekraczającej łącznie 50 % wartości realizowanego zamówienia, oczywiście z zastrzeżeniem zaistnienia pozostałych elementów przesłanki wskazanych w przepisie. Postanowienia zawarte w aneksie do umowy są postanowieniami umowy (zastępują w wybranym zakresie jej dotychczasową treść). Oznacza to, że wartością umowy - wartością realizowanego zamówienia staje się w niniejszym przypadku wartość wynagrodzenia określona w aneksie do umowy. Tym samym do tej wartości należy odnieść 50% próg wartości udzielanych zamówień dodatkowych.
Podstawa prawna: art. 67 ust. 1 pkt. 5 ustawy Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759).
* Autorka w latach 2003-2005 była prawnikie w Departamencie Prawnym UZP, obecnie jest samodzielnym specjalistą ds. zamówień publicznych.
-
Umowa barterowa kontra umowa o zamówienie publiczne
Przetargi krok po krokuKonstrukcja umowy barterowej wymusza stosowanie przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. -
Czy łączne szacowanie zamówień zawsze jest obowiązkowe?
Przetargi krok po krokuNie można w celu uniknięcia stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych dzielić zamówienia na części lub zaniżać jego wartości. -
Jaki jest termin, w którym należy oszacować wartość zamówienia?
Przetargi krok po krokuWartość zamówienia należy oszacować odpowiednio 3 albo 6 miesięcy przed dniem wszczęcia postępowania. -
Opublikuj ogłoszenie o zamówieniu w odpowiednim czasie!
Przetargi krok po krokuW przypadku przetargu nieograniczonego ogłoszenie o zamówieniu należy zamieścić w Biuletynie ZP. Miejsce publikacji ogłoszenia zależy również od wartości zamówienia.