Pytanie
Jak należy postąpić jeżeli przepisy państwa, w którym wydano dany dokument przyznają mu dłuższy okres ważności, niż określony rozporządzeniem w sprawie rodzajów dokumentów? Wykonawca mający siedzibę w Niemczech dołączył dokument o niezaleganiu w składkach zdrowotnych wystawiony w styczniu 2012 roku jednak z informacją, iż jest ważny do lipca 2012 roku.
Odpowiedź
W mojej opinii w opisanej sytuacji należy wezwać wykonawcę do złożenia przedmiotowego dokumentu w trybie art. 26 ust 3 ustawy Prawo zamówień publicznych albowiem załączony do oferty dokument jest wadliwy.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przyczółek Grochowski" ogłasza przetarg nieograniczony na przegląd instalacji gazu oraz przegląd instalacji wentylacji grawitacyjnej oraz przebudowę drogi dojazdowej
Ogłoszenie premium 23 dni do końca11.08.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Zarząd WSM "Ochota" ogłasza przetarg nieograniczony na: zakup i dostawę 41 komputerów z systemem operacyjnym
Ogłoszenie premium 10 dni do końca29.07.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Wyjaśnienie
Zgodnie z uregulowaniem zawartym w § 4 ust. 1 i 2 rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów, w przypadku, gdy wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dokumenty, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1 lit. b (m.in. dokument potwierdzający niezaleganie z uiszczaniem składek na ubezpieczenie zdrowotne) powinny być wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert.
W tym stanie prawnym i faktycznym brak jest podstaw do uznania, że skoro przedłożony dokument posiada aktualny termin ważności, to jest to równoznaczne ze spełnieniem w wymienionych wymagań ustawowych. Ustawodawca wyraźnie bowiem zaznaczył, że okres ważności dokumentu jest liczony od daty jego wystawienia i jest ograniczony do 3 miesięcy.
Podstawa prawna: art. 26 ust 3 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.); § 4 ust. 1 i 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 30 grudnia 2009 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz.U. z 2009 r. nr 226, poz. 1817).
* Autorka jest radcą prawnym specjalizującym się w zamówieniach publicznych.
-
Jakich dokumentów może żądać zamawiający od firmy startującej w przetargu ?
Zamówienia publiczneZamawiający może żądać wyłącznie dokumentów, które są niezbędne do przeprowadzenia postępowania. To jakie będą to dokumenty zależy od wartości zamówienia. -
Jakich dokumentów należy żądać od zagranicznego wykonawcy?
Przetargi krok po krokuW przypadku wykonawców zagranicznych zamawiający ma obowiązek żądać złożenia przez nich odpowiedników dokumentów wymaganych od wykonawców krajowych. -
Gdy wykonawca nie dołączył do oferty pełnomocnictwa...
Przetargi krok po krokuNiezłożenie pełnomocnictwa do oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego rodzi po stronie zamawiającego obowiązek... -
Czy trzeba podpisać sporządzony przez wykonawcę kosztorys inwestorski?
Przetargi krok po krokuDobry kosztorys inwestorski pozwala zaplanować i zagwarantować właściwe środki do sfinansowania inwestycji.