Partnerzy serwisu:
Zamawiający może udzielić zamówienia w trybie zamówienia z wolnej ręki w przypadku, gdy daną usługę świadczy tylko jeden wykonawca z przyczyn technicznych o obiektywnym charakterze.

Pytanie

Czy nabycie usług pocztowych może nastąpić w trybie zamówienia z wolnej ręki?

Odpowiedź

Zamawiający powinien zastosować tryb podstawowy udzielania zamówienia publicznego (np. przetarg nieograniczony). Skorzystanie bowiem z trybu zamówienia z wolnej ręki na podstawie art. 67 ust. 1 pkt 1 lit. a Prawa zamówień publicznych jest możliwe tylko wtedy, gdy zamawiający wykaże, że jest tylko jeden wykonawca zdolny wykonać przedmiotowe zamówienie.

Zgodnie z art. 67 ust. 1 pkt 1 lit. a Prawa zamówień publicznych, zamawiający może udzielić zamówienia w trybie zamówienia z wolnej ręki w przypadku gdy daną usługę świadczy tylko jeden wykonawca z przyczyn technicznych o obiektywnym charakterze. Należy zauważyć, że dotychczasowy przepis art. 67 ust. 3 lit. d Pzp został uchylony 1 stycznia 2013 r. (zezwalał na zastosowanie trybu zamówienia z wolnej ręki do zamówień na zastrzeżone usługi pocztowe w rozumieniu ustawy - Prawo pocztowe). Stało się to na skutek likwidacji instytucji zastrzeżonych usług pocztowych.

  • Warunki udziału w przetargu muszą być precyzyjne

    Zamówienia publiczne
    Marek Okniński
    Zarówno w treści ogłoszenia jak i w postanowieniach siwz zamawiający powinien określić warunki udziału w postępowaniu w sposób jednoznaczny, obiektywny i niebudzący wątpliwości, a ocena kwalifikacji wykonawców powinna być oparta na jasnych i przejrzystych przesłankach, jakimi kierował się będzie zamawiający.
  • Tryb z wolnej ręki a możliwość składania ofert częściowych

    Zamówienia publiczne
    Andrzela Gawrońska-Baran
    W przypadku zamówienia z wolnej ręki zamawiający udziela zamówienia po negocjacjach tylko z jednym wykonawcą. W tym trybie nie mamy do czynienia z ofertą, a więc nie mają też zastosowania przepisy dotyczące możliwości składania ofert częściowych.
  • Po zakończeniu negocjacji należy sporządzić protokół z postępowania

    Przetargi krok po kroku
    Daniel Szczęsny
    W trybie zamówienia z wolnej ręki wykonawca najpóźniej wraz z zawarciem umowy w sprawie zamówienia publicznego powinien złożyć oświadczenie o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu.
    Fot. Shutterstock
  • Subiektywizm w ocenie ofert

    Zamówienia publiczne
    Marek Okniński
    Zgodnie z utrwalonym stanowiskiem Krajowej Izby Odwoławczej pomimo dążenia do doprecyzowania kryterium jakościowego, w jego charakter wpisany jest jednak pewien poziom subiektywizmu.