Partnerzy serwisu:
Koncesjodawca może wskazać, że w przypadku gdy wymagania finansowe potencjalnych koncesjonariuszy będą zbyt wysokie w stosunku do jego możliwości, uzna daną ofertę za nieodpowiadającą jego wymaganiom lub odwoła postępowanie.

Pytanie:

Chciałabym zapytać czy z postępowaniem o udzielenie koncesji na usługi jest podobnie jak z przetargami. Czy Komisja Koncesyjna może wybrać/zarekomendować kierownikowi koncesjonawcy ofertę bez zabezpieczenia środków w budżecie województwa (jest to zabezpieczenie na 15 lat), czy postępuje się analogicznie jak w art. 91 ust. 4 ustawy Pzp?

Odpowiedź:

Komisja może zarekomendować wybór oferty najkorzystniejszej spośród ofert spełniających wymagania określone w opisie warunków koncesji, na podstawie kryteriów oceny ofert określonych w tym opisie oraz uznanie oferty za nieodpowiadającą wymaganiom koncesjodawcy lub nawet odwołanie postępowania.

Zgodnie z ustawą z 9 stycznia 2009 r. o koncesji na roboty budowlane lub usługi ogłoszenie o koncesji powinno zawierać w szczególności:

-warunki uznania oferty za nieodpowiadającą wymaganiom koncesjodawcy, skutkujące niedopuszczeniem oferty do oceny i porównania,

- okoliczności uzasadniające odwołanie postępowania.

Koncesjodawca może zatem wskazać, że w przypadku gdy wymagania finansowe potencjalnych koncesjonariuszy będą zbyt wysokie w stosunku do jego możliwości, uzna daną ofertę za nieodpowiadającą jego wymaganiom lub odwoła postępowanie.

Dyscyplina finansów publicznych

Ustawa z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych stanowi, że naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest zaciągnięcie zobowiązania bez upoważnienia określonego ustawą budżetową, uchwałą budżetową lub planem finansowym albo z przekroczeniem zakresu tego upoważnienia lub z naruszeniem przepisów dotyczących zaciągania zobowiązań przez jednostkę sektora finansów publicznych.

Wydatki zgodne z ustawą budżetową

Stosowanie wskazanego przepisu nie zostało przez tę ustawę wyłączone w odniesieniu do postępowania o udzielenie koncesji na roboty budowlane lub usługi. Oznacza to, że nadal ma zastosowanie ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Zgodnie z nią wydatki publiczne mogą być ponoszone na cele i w wysokościach ustalonych w ustawie budżetowej, uchwale budżetowej jednostki samorządu terytorialnego, planie finansowym jednostki sektora finansów publicznych.

Znajdź przetarg: Oferty przetargów z całego kraju

Koncesja to rodzaj zamówienia

Nie ma ustawowych przeszkód, aby w drodze analogii stosować ustawę Pzp do postępowań o udzielenie koncesji, mając na uwadze, że jest po prostu rodzaj zamówienia publicznego.

Kup taniej od komornika Licytacje komornicze z całego kraju

Podstawa prawna

- art. 11 ustawy z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (Dz.U. z 2013 r. poz. 168).

  • Oczywista omyłka w ofercie przetargowej

    Zamówienia publiczne
    Marek Okniński
    Możliwość uzyskania przez zamawiającego wyjaśnień od wykonawcy co do treści złożonej przez niego oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego nie może prowadzić do powstania nowej treści oferty.
    Oczywista omyłka w ofercie przetargowej
  • Zamówienia na dostawy oraz usługi powtarzające się okresowo

    Przetargi krok po kroku
    Agata Smerd
    O zamówieniach na dostawy oraz usługi powtarzające się okresowo mówimy, gdy zamówienie powtarza się co pewien czas, jednak nie może być spełnione przez jednorazowe zachowanie się wykonawcy i dlatego realizowanie jest w częściach, stosownie do aktualnych potrzeb.
    Zamówienia na dostawy i usługi powtarzające się okresowo
  • Zachowanie formy pisemnej oferty przetargowej

    Przetargi krok po kroku
    Małgorzata Niezgoda-Kamińska
    Ofertę składa się pod rygorem nieważności, w formie pisemnej albo, za zgodą zamawiającego, w postaci elektronicznej, opatrzoną bezpiecznym podpisem elektronicznym.Samo przystawienie pieczątek nie oznacza, że została zachowana forma pisemna.
    Pieczęć na dokumentacji przetargowej
  • Zwrot próbek po zakończeniu postępowania

    Przetargi krok po kroku
    Andrzej Łukaszewicz
    Zamawiający ma prawo żądać próbek towaru, który zamierza kupić. Próbki należy przechowywać analogicznie do protokołu z postępowania w okresie czterech lat.
    Zwrot próbek po zakończeniu postępowania przetargowego