Pytanie:
Proszę o wytłumaczenie, na czym polega mechanizm odwróconego obliczenia VAT w kontekście ostatnich zmian ustawy o VAT (chodzi o dodanie robót budowlanych). Chcemy wybudować kanalizację sanitarną - czy ta robota podlega mechanizmowi? Tak samo np.: budowa drogi w miejscowości X, albo przebudowa dachu w zespole szkół. Czy w kontekście ostatniej zmiany ustawy o VAT , ten mechanizm na wymienione roboty budowlane odnosi się tylko do rozliczeń między wykonawcą i podwykonawcą a na zamawiających nie ma wpływu? Chcemy ogłosić licytację elektroniczną na budowę kanalizacji, gdzie wykonawca podaje cenę brutto. Czy w tym przypadku może wystąpić mechanizm odwróconego VAT?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przyczółek Grochowski" ogłasza przetarg nieograniczony na przegląd instalacji gazu oraz przegląd instalacji wentylacji grawitacyjnej oraz przebudowę drogi dojazdowej
Ogłoszenie premium 23 dni do końca11.08.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Zarząd WSM "Ochota" ogłasza przetarg nieograniczony na: zakup i dostawę 41 komputerów z systemem operacyjnym
Ogłoszenie premium 10 dni do końca29.07.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Znajdź przetarg: Oferty przetargów z całego kraju
Odpowiedź:
Mechanizm tzw. odwróconego VAT w branży budowlanej nie jest stosowany do każdej roboty, a wyłącznie do tych ściśle wymienionych w przepisach o podatku od towarów i usług oraz w relacji, w której mamy do czynienia z podwykonawcą.
W przedmiotowej sprawie warto zwrócić uwagę zwłaszcza na art. 17 ust. 1h ustawy o podatku od towarów i usług , z którego wynika, że w przypadku usług wymienionych w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy przepis ust. 1 pkt 8 tej ustawy stosuje się, jeżeli usługodawca świadczy usługi jako podwykonawca.
Ustawa PZP Prawo zamówień publicznych - tekst ujednolicony
Odwrócony VAT - branża budowlana
W załączniku nr 14 wymienia się różne roboty budowlane m.in. wznoszenie budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz przebudowy i remonty takich budynków, budowę dróg, mostów, tuneli, ulic, budowę obiektów do uzdatniania wody i oczyszczania ścieków oraz stacji pomp, prace tynkarskie, stolarskie, wykończeniowe, ślusarskie, roboty związane z wykonywaniem konstrukcji dachowych czy też pozostałych prac dekarskich.
Powyższe wskazuje zatem na to, że VAT rozlicza nabywca robót budowlanych, jeżeli łącznie są spełnione następujące warunki:
1) wykonawca usługi jest podatnikiem VAT, nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego z tego podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT, świadczy usługę jako podwykonawca,
2) nabywca usługi jest podatnikiem VAT zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny,
3) nabyte usługi zaliczają się do usług wymienionych w załączniku nr 14 do ustawy o VAT.
W przypadku gdy którykolwiek z wymienionych warunków nie jest spełniony, obowiązek rozliczenia należnego VAT spoczywa na wykonawcy roboty budowlanej na ogólnych zasadach.
-
Rozporządzenie w sprawie wpisu od odwołania już obowiązuje!
Zamówienia publiczneRozporządzenie w sprawie wpisu od odwołania weszło w życie 24 stycznia 2017 roku -
Sporządzanie sprawozdań - nowe zasady
Zamówienia publiczneUstawa Pzp zobowiązuje wszystkich zamawiających, którzy w 2016 r. udzielali zamówień publicznych do sporządzenia rocznego sprawozdania z udzielonych zamówień . -
Ustawa o koncesji na roboty budowlane lub usługi
Zamówienia publiczneUstawa o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi weszła w życie w dniu 14 grudnia 2016 r. -
Dysponowanie osobami zdolnymi do realizacji zamówienia
Przetargi krok po krokuSprawdź, w jaki sposób wykonawca może dysponować osobami skierowanymi do realizacji zamówienia publicznego.