Pytanie
Obecnie w ustawie nie ma przepisu, który bezpośrednio wskazuje, co ogłoszenie o zamówieniu powinno zawierać, tak jak to było w art. 41 poprzedniej ustawy Pzp. Czy w ogłoszeniu o zamówieniu publikowanym w Suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej należy ująć takie informacje jak: wymagania odnośnie przedmiotowych środki dowodowych; JEDZ, informacja o wadium; informacja, czy w postępowaniu mogą wziąć udział wykonawcy, którzy nie podlegają wykluczeniu z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w okolicznościach, o których mowa w art. 108. ust 1 pkt 1-6 ustawy Pzp (wraz z podmiotowymi środkami dowodowymi na potwierdzenie) oraz w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 r., jak również wynikających bezpośrednio z przepisów art. 5 k rozporządzenia Rady (UE) 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r.; informacja, czy zamawiający nie przewiduje wykluczenia wykonawcy na podstawie art. 109 ustawy Pzp, informacja o dokumentach, jakie mają złożyć wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia? W formularzu do publikacji ogłoszeń o zamówieniu powyżej progu unijnego brakuje miejsca na tyle dodatkowych informacji, a nie ma na nie dedykowanych rubryk.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na remont schodów wejściowych i budowę pochylni
Ogłoszenie premium 22 dni do końca03.11.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na remont odcinków chodników w rejonie budynków mieszkalnych i wykonanie prac brukarskich
Ogłoszenie premium 22 dni do końca03.11.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź
Ustawodawca zrezygnował z określania zawartości ogłoszenia o zamówieniu. W procedurach krajowych zakres informacji wynika zgodnie z art. 272 ustawy Pzp z Rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z 23 grudnia 2020 r. w sprawie ogłoszeń zamieszczanych w Biuletynie Zamówień Publicznych.
Z kolei w procedurach unijnych zamawiający przygotowuje ogłoszenia zgodnie ze wzorami standardowych formularzy, określonymi w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2015/1986 z 11 listopada 2015 r. ustanawiającym standardowe formularze do publikacji ogłoszeń w dziedzinie zamówień publicznych i uchylającym rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 842/2011 (Dz. Urz. UE L 296 z 12.11.2015, str. 1, z późn. zm.)
Zamawiający zamieszcza w ogłoszeniu o zamówieniu informacje zgodnie ze wzorem stanowiącym Załącznik II: "Formularz standardowy 2" "Ogłoszenie o zamówieniu" albo Załącznik V: "Formularz standardowy 5" "Ogłoszenie o zamówieniu – zamówienia sektorowe", albo Załącznik XVI: "Formularz standardowy 17" "Ogłoszenie o zamówieniu – obronność i bezpieczeństwo".
Bazując na ogłoszeniu o zamówieniu dla zamawiających klasycznych (Formularz II), wskazuję, co następuje:
- informacja o wadium – powinna być podana w Sekcji III "Informacje o charakterze prawnym, ekonomicznym, finansowym i technicznym", pkt III.1.1) „Wymagane wadia i gwarancje"
- informacja o dokumentach, jakie mają złożyć wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia – powinna być podana w Sekcji III „Informacje o charakterze prawnym, ekonomicznym, finansowym i technicznym, pkt III.2) „Warunki udziału" – np. w "minimalny poziom ewentualnie wymaganych standardów"
Z kolei:
- wymagania odnośnie przedmiotowych środki dowodowych,
- JEDZ,
- informacja, czy w postępowaniu mogą wziąć udział wykonawcy, którzy nie podlegają wykluczeniu z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w okolicznościach, o których mowa w art. 108. ust 1 pkt 1-6 UPZP (wraz z podmiotowymi środkami dowodowymi na potwierdzenie) oraz w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 r., jak również wynikających bezpośrednio z przepisów art. 5 k rozporządzenia Rady (UE) 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r.,
- informacja, czy zamawiający nie przewiduje wykluczenia wykonawcy na podstawie art. 109 UPZP
– te informacje mogą znaleźć się w Sekcji VI: "Informacje uzupełniające" pkt VI.3) "Informacje dodatkowe"
Podstawa prawna
• Art. 87 ustawy Prawo zamówień publicznych
• Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/1986 z dnia 11 listopada 2015 r. ustanawiające standardowe formularze do publikacji ogłoszeń w dziedzinie zamówień publicznych i uchylające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 842/2011 (Dz. Urz. UE L 296 z 12.11.2015, str. 1, z późn. zm.)
Agata Smerd – specjalistka w zakresie zamówień publicznych, autorka licznych publikacji poświęconych problematyce związanej z prawem zamówień publicznych, zawodowo związana z zamówieniami publicznymi od 2003 roku
Więcej artykułów istotnych dla zamawiających i wykonawców znajdziesz na www.portalzp.pl
-
Podmiotowe środki dowodowe: czy można je modyfikować po złożeniu oferty?
Przetargi krok po kroku -
Co zrobić, gdy ogłoszenie o zamówieniu ukazuje się w TED w święto?
Przetargi krok po kroku -
Zamówienia publiczne w państwach członkowskich Unii Europejskiej
Zamówienia publicznePrawodawstwo Unii Europejskiej przyjmuje zapewnienie wykonawcom możliwości skutecznego konkurowania o zamówienia publiczne w innych państwach członkowskich jako wiodący cel dotyczący udzielania zamówień publicznych. -
Przekroczenie progu unijnego w przetargu krajowym - konsekwencje dla zamawiającego
Zamówienia publiczneZamawiający zobowiązany jest do oszacowania wartości szacunkowej zamówienia z należytą starannością i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Ustalona w ten sposób wartość jest wiążąca dla zamawiającego i stanowi podstawę do wyboru trybu i procedury w jakiej udzielone zostanie zamówienie publiczne.