Pytanie
Na podstawie art. 307 ust. 2 ustawy Pzp wezwaliśmy wykonawców do przedłużenia terminu związania ofertą o 30 dni. Wezwanie zawierało informację o konieczności złożenia pisemnego oświadczenia w formie elektronicznej, opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym przez osobę upoważnioną do reprezentowania wykonawcy. Oświadczenie miało zostać przesłane elektronicznie do określonego terminu. Jeden z wykonawców przesłał maila z oświadczeniem podpisanym ręcznie. Czy w tej sytuacji oświadczenie to jest nieważne, co skutkuje koniecznością odrzucenia oferty tego wykonawcy zgodnie z art. 226 ust. 1 pkt. 12 ustawy Pzp?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej "Kolonia Kasprzaka" ogłasza konkurs ofert na przeprowadzenie audytu działalności Spółdzielni
Ogłoszenie premium 16 dni do końca14.08.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Szczecińska Spółdzielnia Mieszkaniowa ogłasza przetarg nieograniczony na remont chodnika i drogi przeciwpożarowej na terenie osiedla "Przyjaźń"
Ogłoszenie premium 16 dni do końca14.08.2025
SZCZECIN, Zachodniopomorskie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź
Zgodnie z art. 307 ust. 3 ustawy Pzp przedłużenie terminu związania ofertą wymaga złożenia przez wykonawcę pisemnego oświadczenia o wyrażeniu zgody na przedłużenie terminu związania ofertą. Powyższy przepis nie wymaga złożenia oświadczenia w formie elektronicznej lub w postaci elektronicznej opatrzonej podpisem zaufanym lub podpisem osobistym. Zatem należy uznać, że wykonawca właściwie przedłużył TZO.
Wyjaśnienie
W pierwszej kolejności należy dokonać analizy pojęcia "pisemności", gdzie zgodnie z art. 7 pkt 16 ustawy Pzp przez pisemność należy rozumieć sposób wyrażenia informacji przy użyciu wyrazów, cyfr lub innych znaków pisarskich, które można odczytać i powielić, w tym przekazywanych przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
W komentarzu do ustawy UZP wskazuje, że "(…) w szczególności pisemność jest zachowana w przypadku wiadomości tekstowych przesyłanych drogą mailową, korespondencji złożonej z dokumentów elektronicznych przekazywanej za pomocą elektronicznej skrzynki odbiorczej albo formularzy elektronicznych wypełnianych on-line. Ustawodawca, zastrzegając obowiązek zachowania określonej formy dla składania poszczególnych oświadczeń w toku postępowania, posługuje się w przepisach Pzp pojęciami: forma pisemna, pisemność, forma elektroniczna i postać elektroniczna.
Pisemność, tj. wyrażenie informacji przy użyciu wyrazów, cyfr lub innych znaków pisarskich, które można odczytać, powielić, w tym przekazywanych przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
Będzie to wystarczająca forma komunikowania się pomiędzy zamawiającym a wykonawcą w przypadku m.in.:
- zgody na przedłużenie terminu związania ofertą (art. 220 ust. 3 Pzp, art. 307 ust. 3 Pzp);
- zgody na wybór mimo upływu terminu związania ofertą (art. 252 ust. 2 Pzp).
Sankcją przewidzianą w ustawie za brak pisemnej zgody na przedłużenie terminu związania ofertą lub wybór oferty mimo upływu terminu związania ofertą, jest odrzucenie oferty (art. 226 ust. 1 pkt 12 i 13 Pzp).
Pisemność jest wymagana również w przypadku:
- wezwania do uzupełnienia oferty, jeżeli nie wszystkie warunki wykonania robót budowlanych, usług lub dostaw określono w umowie ramowej (art. 313 ust. 2 Pzp);
- procedury składania ofert w umowie ramowej (art. 314 ust. 4 Pzp);
- zgłoszenia do udziału w konkursie (art. 352 ust. 1 Pzp);
- zgłoszenia uwag przez wykonawcę pisemnie w ramach procedury poprzedzającej dokonanie bezpośredniej zapłaty podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy (art. 465 ust. 4 Pzp)".
Podstawa prawna
• art. 7 pkt 16 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.),
• § 2 ust. 2 rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 30 grudnia 2020 r. w sprawie sposobu sporządzania i przekazywania informacji oraz wymagań technicznych dla dokumentów elektronicznych oraz środków komunikacji elektronicznej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursie (Dz.U. poz. 2452).
Andrzej Łukaszewicz – doradca z zakresu zamówień publicznych
Więcej artykułów istotnych dla zamawiających i wykonawców znajdziesz na www.portalzp.pl
-
Termin związania ofertą w Pzp: limity, zasady i przedłużanie - wszystko, co musisz wiedzieć
Zamówienia publiczneZamawiający musi przestrzegać wymogu wprowadzenia zmiany terminu związania ofertą określonego w treści SWZ. -
Dopuszczenie wyłącznie formy elektronicznej składania ofert w postępowaniu prowadzonym w Bazie Konkurencyjności
zasada konkurencyjności -
Czy zamawiający może wezwać wykonawcę do uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych po wyborze najkorzystniejszej oferty
podmiotowe środki dowodowe -
Skarga do sądu nie wstrzymuje podpisania umowy o wykonanie zamówienia publicznego
Zamówienia publiczneWniesienie skargi do sądu okręgowego na wyrok Krajowej Izby Odwoławczej nie stanowi przeszkody do zawarcia umowy o wykonanie zamówienia publicznego.