Pytanie
Czy ustalając wartość zamówienia publicznego, jakim są usługi pocztowe, jako podstawę można przyjąć art. 34 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych?
Odpowiedz
Moim zdaniem usługi pocztowe należy zaliczyć do grupy usług powtarzających się okresowo i oszacować wartość zamówienia zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy Pzp. W przypadku zamówień na dostawy lub usługi powtarzające się okresowo ustawa Pzp nakazuje sumowanie wartości zamówień udzielanych w ciągu roku. Podstawową cechą rozróżniającą ten rodzaj zamówień jest ich cykliczność, tj. powtarzanie się w ściśle określonych, niekoniecznie jednakowych odstępach czasu, co wynika ze stałego zapotrzebowania na dane dostawy lub usługi, które muszą być regularnie zaspokajane (np. usługi sprzątania, dostawa gazet, catering). Istotna część takich zamówień charakteryzuje się także niemożliwością ich skumulowania i realizacji jednorazowo bez szkody dla zamierzonego efektu ich wykonania lub bez uszczerbku dla realizacji celu, któremu służą.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na: wymianę kanalizacji sanitarno-deszczowej podposadzkowej
Ogłoszenie premium 11 dni do końca22.10.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa Ateńska ogłasza przetargi nieograniczone na odtworzenie oraz dostosowanie oznakowania poziomego
Ogłoszenie premium 18 dni do końca29.10.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Oszacuj w okresach rocznych
Prawidłowa kwalifikacja dostaw lub usług do grupy powtarzających się okresowo ma istotne znaczenie dla wskazania podstawy prawnej - a tym samym i sposobu szacowania wartości zamówienia. Do ustalania wartości zamówienia dla dostaw i usług powtarzających się okresowo stosuje się bowiem art. 34 ustawy Pzp, umożliwiający zamawiającemu wybór sposobu oszacowania. Szacując wartość według art. 34 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp, zamawiający uwzględnia łączną wartość umów o zamówienie publiczne zawartych w terminie poprzednich 12 miesięcy lub w poprzednim roku budżetowym. W odniesieniu do zamówień udzielonych w okresie poprzednich 12 miesięcy lub w poprzednim roku budżetowym zamawiający uwzględnia również zmiany ilościowe zamawianych dostaw lub usług. Jeżeli natomiast w poprzednich 12 miesiącach lub w poprzednim roku budżetowym zamawiający nie udzielał zamówień tego samego rodzaju na dostawy lub usługi powtarzające się okresowo, powinien szacować wartość zamówienia według art. 34 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp, a więc biorąc pod uwagę łączną wartość zamówień tego samego rodzaju, które mają być świadczone w terminie 12 miesięcy następujących po pierwszej dostawie lub usłudze. Pamiętaj, że wybór podstawy ustalenia wartości zamówienia na dostawy lub usługi powtarzające się okresowo nie może być dokonany w celu uniknięcia stosowania przepisów ustawy Pzp (art. 34 ust. 2 ustawy Pzp).
Usługi pocztowe należy zatem zaliczyć do grupy usług powtarzających się okresowo i oszacować wartość zamówienia na te nie zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy Pzp. Cechą tych usług jest bowiem ich cykliczność, co wynika ze stałego zapotrzebowania na te usługi, które muszą być regularnie zaspokajane. Ponadto, niemożliwe jest ich skumulowanie i realizacja jednorazowo bez uszczerbku dla realizacji celu, któremu służą.
Podstawa prawna: art. 34 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.)
* Autor jest aplikantem radcowskim, koordynatorem w Departamencie Inwestycji i Zakupów PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., w latach 2003-2005 specjalista w Wydziale Orzecznictwa UZP i Wydziale Opinii UZP, w latach 2005-2006 naczelnik Wydziału Orzecznictwa UZP.
-
Warunek dotyczący posiadania potencjału technicznego w zamówieniu na usługę transportu publicznego
Przetargi krok po krokuZałącznikiem do oferty co do zasady może być próbka przedmiotu zamówienia. Należy pamiętać, że autobusy stanowią tu potencjał techniczny niezbędny do realizacji zamówienia nie zaś jego przedmiot. -
Zamówienia okresowe a zamówienia sukcesywne
Zamówienia publiczneUstawa Prawo zamówień publicznych w art. 34 ust. 1 określa jak zamawiający powinien ustalać wartość zamówienia na usługi lub dostawy powtarzające się okresowo. -
Co powinno zawierać odwołanie, które wykonawca przesyła zamawiającemu?
Przetargi krok po krokuAni przepisy ustawy Pzp, ani rozporządzenia nie wskazują wprost, czy wystarczające jest przesłanie zamawiającemu samej treści odwołania bez załączników, czy też z załącznikami. W tym względzie warto skorzystać z orzecznictwa. -
Zamówienie na usługi hotelarskie - czy żądać dokumentu potwierdzającego standard hotelu?
Przetargi krok po krokuZamawiający może żądać od wykonawców tylko tych dokumentów, które określone zostały w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 30 grudnia 2009 r.