Pytanie
Czy w sytuacji gdy wykonawca nie przedstawi dokumentów potwierdzających, że oferowane dostawy spełniają postawione warunki, to zamawiający po wezwaniu do uzupełnienia i nieotrzymaniu takiego potwierdzenia powinien wykonawcę wykluczyć czy odrzucić jego ofertę? Wykluczenie zawsze wiązało się z warunkami podmiotowymi, a odrzucenie z warunkami dotyczącymi przedmiotu zamówienia.
Odpowiedź
W zaistniałej sytuacji zamawiający powinien odrzucić ofertę na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp, ponieważ jej treść nie odpowiada treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd WSM "Ochota" ogłasza przetarg nieograniczony na: modernizację instalacji elektrycznej w częściach wspólnych
Ogłoszenie premium 23 dni do końca29.07.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Starówka" ogłasza przetarg nieograniczony na malowanie klatek schodowych
Ogłoszenie premium 16 dni do końca22.07.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Konieczność wykluczenia wykonawcy na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 4 ustawy Pzp ma miejsce wówczas, gdy nie wykaże on spełniania warunków udziału w postępowaniu określonych w art. 22 ust. 1 ustawy, czyli warunków odnoszących się do wykonawcy (warunki podmiotowe).
Z związku z tym, w aktualnym stanie prawnym, w przypadku gdy wykonawca nie załączy do oferty dokumentów potwierdzających spełnianie przez oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane wymagań określonych przez zamawiającego, tj. dokumentów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 Pzp, zamawiający powinien odrzucić złożoną przez niego ofertę.
Podstawy odrzucenia mają bowiem charakter przedmiotowy, formalny i odnoszą się do treści oferty, która w przypadku nieuzupełnienia ww. dokumentów jest niezgodna z treścią specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
Podstawa prawna: art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.).
* Autorka jest radcą prawnym specjalizującym się w Prawie zamówień publicznych.
-
Nie masz pieniędzy - musisz unieważnić postępowanie
Przetargi krok po krokuZamawiający nie ma możliwości wyboru wykonawcy oraz zawarcia umowy na mniejszy zakres zamówienia - tym samym za mniejsze wynagrodzenie - niż wskazany w ofercie. -
Usługi szkoleniowe - kryteria wyboru wykonawcy
Zamówienia publiczneW przypadku usług szkoleniowych możliwe jest dokonywanie oceny firm szkoleniowych poprzez porównanie posiadanego doświadczenia czy też doświadczenia osób, które ze strony wykonawcy będą prowadzić szkolenie. -
Dopuszczalność zmiany kwoty przeznaczonej na realizację zamówienia
Zamówienia publiczneUstawa Prawo zamówień publicznych w art. 86 ust. 3 zobowiązuje zamawiającego do podania bezpośrednio przed otarciem ofert kwoty, jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. -
Czy można powtórzyć czynność badania i oceny ofert?
Przetargi krok po krokuZgodnie z bieżącym orzecznictwem KIO przed podjęciem przez zamawiającego decyzji o odrzuceniu ofert należy wykorzystać wszelkie narzędzia umożliwiające ?naprawienie? błędów lub niedopatrzeń wykonawcy.