Pytanie:
Czy za wyliczenie wartości szacunkowej zamówienia i opis przedmiotu zamówienia odpowiada kierownik zamawiającego czy osoby rzeczywiście wykonujące te czynności? Czy są określone konsekwencje dla osób, które źle dokonały powyższych czynności i stwierdzono naruszenie dyscypliny finansów publicznych, czy odpowiedzialność w tym zakresie ponosi tylko kierownik zamawiającego (np. dyrektor)?
Odpowiedź:
W świetle art. 18 ustawy Pzp za opis przedmiotu zamówienia oraz oszacowanie jego wartości tj. czynności przygotowawcze w postępowaniu odpowiada kierownik zamawiającego. Osoba podejmująca faktyczne czynności w ww. zakresie odpowiada za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, tylko wówczas gdy dokonała czynności zgodnie ze stosownym upoważnieniem.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przyczółek Grochowski" ogłasza przetarg nieograniczony na przegląd instalacji gazu oraz przegląd instalacji wentylacji grawitacyjnej oraz przebudowę drogi dojazdowej
Ogłoszenie premium 23 dni do końca11.08.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa Mokotów ogłasza konkurs ofert na naprawę izolacji płyty podłogowej z modernizacją
Ogłoszenie premium 23 dni do końca11.08.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Zgodnie z art. 15 ust. 1 oraz art. 18 ust. 1 ustawy Pzp postępowanie o udzielenie zamówienia przygotowuje i przeprowadza zamawiający, a za jego przygotowanie i przeprowadzenie odpowiada kierownik zamawiającego. Ustawodawca przewidział dwa sposoby powierzenia/przekazania osobie trzeciej czynności w zakresie przygotowania i przeprowadzenia postępowania - zobacz art. 15 ust. 2 oraz art. 18 ust. 2 ustawy Pzp.
Jednym z nich jest powierzenie przez kierownika zamawiającego wykonywania zastrzeżonych dla niego czynności pracownikom zamawiającego. W takiej sytuacji, w myśl art. 18 ust. 2 ustawy Pzp, za przygotowanie i przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia odpowiadają także inne osoby w zakresie, w jakim powierzono im czynności w postępowaniu oraz związane z jego przygotowaniem. Opisana instytucja wiąże się zatem z „rozszerzeniem” odpowiedzialności za zgodność podejmowanych czynności z ustawą Pzp, również na osobę faktycznie je podejmującą i posiadającą do tego stosowne upoważnienie.
Katarzyna Bełdowska
Więcej na ten temat na www.portalzp.pl
-
Trudna sztuka szacowania dostaw paliwa - skorzystaj ze wskazówek
olej napędowyJak obliczyć szacowaną cenę paliwa w zapytaniu ofertowym? -
Szacowanie wartości zamówienia to czynność przedwstępna bez wpływu na termin realizacji prac
szacowanie wartości zamówieniaUstalenie wartości szacunkowej zamówienia to czynność poprzedzająca wszczęcie postępowania, której w przypadku usługi należy dokonać nie wcześniej niż 3 miesiące przed tym dniem (art. 35 ust. 1 ustawy Pzp). -
Wady dokumentacji projektowej przy ryczałcie. Kto za nie odpowiada i jak dalej realizować umowę?
Prawo zamówień publicznychPrzedmiotem zamówienia są roboty budowlane (wynagrodzenie ryczałtowe), a w trakcie prac wystąpiły wady w dokumentacji projektowej. Co wtedy robić?