Jakie są reguły spełniania warunku zdolności finansowej w przypadku konsorcjum?

Marzena Kopacka-Biculewicz
19.11.2021 08:00
A A A
Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego

Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego (fot. Shutterstock)

Nie ma przeszkód prawnych, by połączyć ze sobą zdolności finansowe podmiotów składających wspólną ofertę.

Pytanie:

Czy podmioty wspólnie ubiegające się o udzielenie zamówienia, tzw. konsorcja, mogą łącznie spełniać warunek dotyczący sytuacji ekonomicznej i finansowej? Nie znalazłam zapisu w ustawie Pzp, który wprost dotyczyłby tego problemu. Zamawiający żąda, aby wykonawca wykazał się zdolnością finansową na poziomie 1.000.000 zł. Czy aby spełnić ten warunek, jeden z konsorcjantów może potwierdzić zdolność w wysokości 400.000 zł, a drugi 600.000 zł? Czy do potwierdzenia tego warunku jeden z wykonawców musi wykazać, że dysponuje zdolnością finansową na poziomie 1.000.000 zł ? A może każdy z konsorcjantów powinien mieć takie zasoby?

Odpowiedź:

Nie ma przeszkód prawnych, by połączyć ze sobą zdolności finansowe podmiotów składających wspólną ofertę.

Zgodnie z art. 117 ust. 1 ustawy Pzp zamawiający może określić szczególny, obiektywnie uzasadniony sposób spełniania przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia warunków udziału w postępowaniu, jeżeli jest to:

  • uzasadnione charakterem zamówienia i  
  • proporcjonalne.

Marzena Kopacka-Biculewicz

Więcej na www.portalzp.pl

Ogłoszenia różne