Formularze ofertowe a zmiany w siwz

Ksenia Latos
17.05.2018 11:07
A A A
Formularze ofertowe a zmiany w siwz

Formularze ofertowe a zmiany w siwz (Agencja Gazeta)

Jak prawidłowo przygotować formularz ofertowy? Co zrobić, gdy wykonawcy sporządzili oferty przed zmianami dokonanymi w siwz? Specjalista z zakresu Pzp odpowiada.

Pytanie:

Zamawiający w odpowiedziach na pytania do siwz określił wymóg co do długopisów ,,wymaga końcówek plastikowych", jednak w formularzu ofertowym pozostał zapis ,,końcówki metalowe". W rezultacie jedni wykonawcy zaoferowali końcówki plastikowe, inni metalowe. Co powinniśmy teraz zrobić? Czy w przyszłości najlepiej będzie zmieniać istniejący załącznik do siwz w przypadku modyfikacji czy raczej publikować nowy załącznik pod zmianami siwz ?

Przetargi z całej Polski

Odpowiedź:

W takiej sytuacji należy wyjaśnić z wykonawcami, którzy w formularzu ofertowym pozostawili niezmieniony wymóg dot. końcówek metalowych, czy rzeczywiście oferują takie długopisy. Jest bowiem bardzo prawdopodobne, że wykonawcy oferują przedmiot zamówienia zgodny z wymaganiami zamawiającego, tyle, że z uwagi na konieczność złożenia oferty na przedstawionym przez zamawiającego formularzu, nie dokonywali w nim żadnych zmian.

Formularz ofertowy

Z pewnością w formularzu ofertowym znalazło się stwierdzenie, że wykonawcy zobowiązują się do wykonania zamówienia zgodnie z siwz i akceptują podane warunki realizacji zamówienia . Trudno przyjąć, by racjonalnie działający wykonawca składał ofertę, świadomie oferując przedmiot zamówienia w sposób oczywisty niezgodny z wymaganiami zamawiającego. W związku z tym zamawiający powinien wezwać tych wykonawców do udzielenia wyjaśnień w trybie art. 87 ust. 1 ustawy Pzp .

Zobacz także
Ogłoszenia różne