Partnerzy serwisu:
Jakie usługi i dostawy planują zlecić do końca 2022 roku władze miast wojewódzkich i podmiotów zarządzających transportem publicznym w Polsce Wschodniej? Przedstawiamy ich plany przetargowe.

Wybraliśmy najciekawsze przetargi, pochodzące ze stolic województw Polski Wschodniej. Co prawda w planach inwestycyjnych największego miasta w tym regionie Polski – Lublina – brakuje pozycji związanych z transportem publicznym, to interesujące plany mają dwie inne stolice wojewódzkie w tej części kraju: Białystok i Rzeszów. Do udziału, w jakich przetargach powinni się szykować przedsiębiorcy działający w branżach związanych z komunikacją?

Białystok – przystanki będą czyste

Urząd Miasta w Białymstoku planuje zlecić usługę bieżącej konserwacji systemu pomiaru potoków pasażerskich w autobusach komunikacji miejskiej. Wartość tego zamówienia szacowana jest na kwotę 300 tys. zł. Na IV kwartał tego roku zaplanowano też ogłoszenie przetargu na usuwanie napisów, rysunków (graffiti), naklejek, plakatów, ogłoszeń i zabrudzeń z przystanków autobusowych oraz mycie wiat. Na ten cel władze miejskie przeznaczą 240 tys. zł.

Rzeszów – plac postojowy dla elektrobusów i obsługa biletomatów

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie planuje ogłosić w najbliższym czasie kilka ciekawych przetargów. Pierwszy z nich dotyczy wykonania placu postojowego do ładowania autobusów elektrycznych. W stolicy Podkarpacia jeździ 10 elektrobusów, a niedawno rozpisany został przetarg na zakup sześciu następnych pojazdów tego typu. Eksploatacja autobusów z napędem elektrycznym możliwa jest tylko z wykorzystaniem infrastruktury towarzyszącej – ładowarek do baterii pokładowych. Koszt wykonania placu postojowego, na którym rzeszowskie elektrobusy będą ładowane, ZTM Rzeszów szacuje na kwotę 395 tys. zł.

Następny przetarg zaplanowany przez rzeszowskiego zarządcę transportu publicznego dotyczy „dostawy i montażu urządzeń w ZTM". Na ten cel zostanie przeznaczone ponad 331 tys. zł. Inna procedura przetargowa, która ma rozpocząć się w najbliższym czasie w Rzeszowie, dotyczy „usługi agenta rozliczeniowego dla płatności dokonywanych za pomocą bankowych kart płatniczych w terminalach płatniczych zainstalowanych w biletomatach oraz kasownikach". Szacunkowa wartość tego zlecenia to 200 tys. zł.

Rzeszów - parkingi dla rowerów i sieć światłowodowa

ZTM w Rzeszowie ma też w planach budowę 5 parkingów rowerowych wraz z montażem monitoringu. Na realizację tego przedsięwzięcia przeznaczono kwotę nieco ponad 1 mln zł. Tamtejszy zarządca komunikacji miejskiej rozpisze również przetarg na dostawę, montaż i uruchomienie 10 tablic informacji pasażerskiej. Maksymalna, przewidziana w budżecie wartość tego zamówienia ma wynieść nieco ponad 1,2 mln zł.

Rzeszowski Zarząd Transportu Miejskiego chce poza tym zlecić usługę utworzenia elektronicznego sklepu umożliwiającego zakup e-biletów na przejazdy pojazdami transportu publicznego. Koszt tej inwestycji został określony przez urzędników na kwotę maksymalnie ok. 1,2 mln zł.

Urząd Miasta Rzeszowa zapowiada też ogłoszenie przetargu na rozbudowę sieci światłowodowej. Inwestycja ma polegać na podłączeniu istniejących elementów systemu ITS (tzw. Inteligentnego Systemu Transportowego, zarządzającego szeroko pojmowanym transportem drogowym w aglomeracji) do obsługujących je serwerów. Wartość tego zlecenia szacowana jest na kwotę ponad 14,5 mln zł.