Zamówienia unijne - jak wydać zaoszczędzone środki?
Po otwarciu ofert w ramach realizacji projektu okazało się, że cena za kursy dla uczniów jest mniejsza niż planowano. Czy w ramach oszczędności można zorganizować dodatkowe kursy?
Po otwarciu ofert w ramach realizacji projektu okazało się, że cena za kursy dla uczniów jest mniejsza niż planowano. Czy w ramach oszczędności można zorganizować dodatkowe kursy?
Zmiana zarządu spółki, która nastąpiła po złożeniu oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego a przed wyborem najkorzystniejszej oferty, musi być odpowiednio uwzględniona w dokumentach składanych przez spółkę w odpowiedzi na wezwanie zamawiającego kierowane na podstawie art. 26 ust. 1 lub ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych.
Przed rozstrzygnięciem postępowania do zamawiającego wpłynęły pisma od konkurencji wskazujące, iż prezes spółki tego wykonawcy posiada wysokie zadłużenie oraz informacje o nienależytym wykonaniu usług u innych zamawiających. Co powinien w tej sytuacji zrobić zamawiający?
Oceniamy oferty o udzieleniu zamówienia publicznego i napotykamy się na pomyłkę lub niejasność. Co wówczas zrobić? Warto być przygotowany na taką sytuację.
Na etapie rozpatrywania ofert wykryliśmy wadę w materiale zaproponowanym przez producenta. Wyjaśniamy, czy w takim przypadku można unieważnić postępowanie.
Jednym z działań, które mogą być uznane za zmowę przetargową jest wycofanie oferty, to znaczy rezygnacja przez zwycięzcę przetargu z zawarcia umowy z zamawiającym, co dla zamawiającego oznacza konieczność zawarcia umowy z przedsiębiorcą oferującym wyższą cenę.
Kiedy należy zamieścić ogłoszenie o zmianie ogłoszenia na stronie zamawiającego w przetargach powyżej progów unijnych?
W ogłoszeniu o zamówieniu o wartości równej progom unijnym lub od nich wyższej w sekcji III.1.2 i III.1.3 nie opisywałam wprost dokumentów na potwierdzenie sytuacji ekonomicznej i finansowej oraz zdolności technicznej, ale zaznaczyłam pole: "kryteria kwalifikacji zgodnie z dokumentami zamówienia".
Opierając się na uzasadnieniu wyroku Sądu Najwyższego, który uwzględnił skargę kasacyjną Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych na wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku[1], uznać należy za możliwe wniesienie wadium w formie gwarancji ubezpieczeniowej tylko przez lidera konsorcjum składającego ofertę przetargową.
Zespół nadzorujący zamówienie powinien być powołany już na etapie przygotowania postępowania. Przeczytajcie argumentację.
Na adres
wysłaliśmy prośbę o potwierdzenie chęci
otrzymywania alertów.
Prosimy o potwierdzenie w ciągu 24 godzin.