Obwieszczenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu
04.09.2026
34451006
REGIONALNA DYREKCJA OCHRONY ŚRODOWISKA WE WROCŁAWIU
ul. JANA DŁUGOSZA 68
51-162
WROCŁAW
osoba kontaktowa: 71 747 93 00
OBWIESZCZENIE
Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu
z dnia 3 września 2026 r., znak: WOOS.420.46.2023.WM.33
Na podstawie art. 33 ust. 1 oraz art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2026 r., poz. 670 ze zm.), zwanej dalej
ustawą ooś,
podaję do publicznej wiadomości, co następuje:
- Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu przystąpił do oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia pn.: „Budowa zespołu elektrowni wiatrowych Oława wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną”, w tym do procedury udziału społeczeństwa.
- Postępowanie zostało wszczęte na wniosek KT WIND Sp. z o.o., dalej zwanej Wnioskodawcą, złożony w dniu 29 sierpnia 2023 r. (data wpływu: 4 września 2023 r.), uzupełniony formalnie pismem z dnia 13 października 2023 r. (data wpływu: 18 października 2023 r.).
- Planowane przedsięwzięcie zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 6 lit. b rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. poz. 1839 ze zm.), zalicza się do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko;
- Zgodnie z art. 75 ust. 1 pkt 1 lit. r ustawy ooś organem właściwym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla ww. przedsięwzięcia jest Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu;
- Organami właściwymi do wydania opinii co do obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, a w przypadku stwierdzenia takiej potrzeby – co do zakresu raportu o oddziaływaniu na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia są: Dyrektor Zarządu Zlewni we Wrocławiu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oławie.
- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oławie w postanowieniu z dnia 24 kwietnia 2024 r. (data wpływu: 29 kwietnia 2024 r.), znak: ZNS.9022.1.07.2024.IJ, stwierdził, że istnieje konieczność sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko dla przedmiotowej inwestycji w zakresie określonym w art. 66 ust. 1 ustawy ooś.
- Dyrektor Zarządu Zlewni we Wrocławiu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w opinii z dnia 16 kwietnia 2024 r. (data wpływu: 22 kwietnia 2024 r.), znak: VC.ZZŚ.5.4901.81.2024.MB, stwierdził, iż nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania ww. przedsięwzięcia na środowisko, wskazując jednocześnie na konieczność uwzględnienia w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach warunków.
- Postanowieniem z dnia 18 czerwca 2024 r., znak: WOOŚ.420.46.2023.AS.13, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu stwierdził obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania ww. przedsięwzięcia na środowisko i określił zakres raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.
- W dniu 12 czerwca 2025 r. Wnioskodawca przedłożył Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, dalej zwany Raportem, uzupełniony pismami z dnia: 7 lipca 2025 r., 10 lipca 2025 r., 29 stycznia 2026 r., 30 marca 2026 r., 23 kwietnia 2026 r.
- Pismem z dnia 11 czerwca 2026 r., znak: WOOŚ.420.46.2023.WM.27, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu wystąpił do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Oławie o wydanie opinii dla przedmiotowego przedsięwzięcia.
- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oławie w postanowieniu z dnia 10 lipca 2026 r. znak: ZNS.9022.251.2026.IJ, negatywnie zaopiniował środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia.
- Pismem z dnia 29 lipca 2026 r., Wnioskodawca odniósł się do ww. stanowiska Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Oławie.
- Pismem z dnia 11 sierpnia 2026 r., znak: WOOŚ.420.46.2023.WM.31, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu wystąpił do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Oławie o wydanie opinii dla przedmiotowego przedsięwzięcia lub o podtrzymanie stanowiska.
- Każdy może zapoznawać się z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz z dokumentacją sprawy w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu, ul. Jana Długosza 68, 51-162 Wrocław, w godzinach od 800 do 1400.
- Od dnia 7 września 2026 r. do dnia 6 października 2026 r. (włącznie) każdy może zgłaszać uwagi i wnioski do postępowania w formie pisemnej pod ww. adresem siedziby organu, ustnie do protokołu lub w formie elektronicznej na adres e-mail: sekretariat@wroclaw.rdos.gov.pl, a także za pomocą innych środków komunikacji elektronicznej na adres do doręczeń elektronicznych, tj. AE:PL-32172-91780-DJHHW-27;
- Zainteresowani chcący uzyskać wgląd do akt sprawy proszeni są o wcześniejsze zgłoszenie takiego zamiaru telefonicznie na numer 71 747 93 00 celem umówienia proponowanej daty i godziny przeglądania akt (od poniedziałku do piątku w godzinach 800 – 1400);
- Organem właściwym do rozpatrzenia uwag i wniosków jest Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu. W uzasadnieniu decyzji, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu poda informacje o udziale społeczeństwa w postępowaniu oraz o tym, w jaki sposób zostały wzięte pod uwagę i w jakim zakresie zostały uwzględnione uwagi i wnioski zgłoszone w związku z udziałem społeczeństwa;
- Uwagi i wnioski wniesione po wyznaczonym terminie pozostaną bez rozpatrzenia.