Partnerzy serwisu:

Lista artykułów

Co zrobić z umową zawartą niezgodnie z przepisami Prawa zamówień publicznych?

kodeks cywilny

Zamawiający nie może z własnej inicjatywy unieważnić umowy na podstawie art. 146 ust. 1 ustawy Pzp.

Zabezpieczenie i wadium trzeba przechowywać na wyodrębnionym rachunku bankowym

zamawiający

Wniesione w formie pieniężnej zabezpieczenia należytego wykonania umowy zamawiający jest zobowiązany przechowywać na wydzielonym koncie. Konto bankowe zgodnie z umową zawartą z bankiem może być oprocentowane lub nie.

Jakie kryteria stosujemy najczęściej?

cena

Ustawa Prawo zamówień publicznych ogranicza swobodę zamawiającego w stosowaniu kryterium cenowego jako jedynego elementu różnicującego złożone oferty[1].

Jak zwracać zabezpieczenie wykonania umowy po robotach budowlanych i usłudze nadzoru inwestora?

zamawiający

Zamawiający zgodnie w uprawnieniem wynikającym z art. 148 ustawy Pzp może żądać zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Jego zwrot powinien nastąpić na zasadach określonych w art. 151 ustawy Pzp po zakończeniu realizacji umowy oraz w części 30% jego wartości po upływie okresu rękojmi.

Jak szybko udzielić zamówienia, aby zapobiec negatywnym skutkom braku zawartej umowy?

przetarg

...skorzystanie z regulacji uprawniającej do skrócenia terminu z art. 43 ust. 2b pkt 2 ustawy Pzp jest uzasadnione wówczas, gdy na zamawiającym ciąży obowiązek ochrony jakiegoś interesu, który może doznać uszczerbku w przypadku zbyt długiego oczekiwania na zakończenie przetargu.

Błędy w kosztorysie ofertowym nie prowadzą do odrzucenia oferty

zamawiający

Ustawa Prawo zamówień publicznych obliguje zamawiającego do odrzucenia oferty jeżeli jej treść nie odpowiada wymogom określonym w postanowieniach specyfikacji istotnych warunków zamówienia[1] (SIWZ).

Czy usługa inwestora zastępczego ma charakter usługi ciągłej?

inwestycje

Usługa inwestora zastępczego jest świadczeniem o charakterze ciągłym, co oznacza że wykonawca w ramach jednego stosunku zobowiązaniowego pozostaje w stałym zaangażowaniu w jego realizację bez możliwości wyszczególnienia w czasie okresu braku wykonywania świadczenia oraz jego wykonywania. Pozostaje on w stałym zobowiązaniu do realizacji różnych czynności.

Szacowanie wartości zamówienia to czynność przedwstępna bez wpływu na termin realizacji prac

zamawiający

Ustalenie wartości szacunkowej zamówienia to czynność poprzedzająca wszczęcie postępowania, której w przypadku usługi należy dokonać nie wcześniej niż 3 miesiące przed tym dniem (art. 35 ust. 1 ustawy Pzp).

Funkcjonowanie systemu zamówień publicznych

zamawiający

Przetarg nieograniczony - nadal najpopularniejszym trybem udzielania zamówień publicznych.

Czy kwota, jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na zamówienie, może być znacząco niższa od jego wartości szacunkowej?

KIO

Zamawiający, bez obawy o naruszenie dyscypliny finansów publicznych, może wszcząć postępowanie, mimo że kwota, jaką może przeznaczyć na realizację zamówienia, jest niższa niż jego wartość szacunkowa.