Partnerzy serwisu:

Lista artykułów

Zamówienia poniżej 30.000 euro nie powinny być udzielane w trybie ustawy Pzp

pzp

Zamawiający nie powinien stosować ustawy Pzp do zamówień, które są wyłączone z obowiązku jej stosowania.

Jak zlecać zamówienia "dodatkowe" o różnych wartościach?

dzieci

Prawidłowe będzie udzielenie drugiego zamówienia po przeprowadzeniu postępowania w trybie z wolnej ręki pomimo wartości szacunkowej poniżej 30.000 euro.

Tryb z wolnej ręki może być stosowany do zamówień udzielanych w częściach

zamawiający

Ustawodawca nie ograniczył możliwości udzielania zamówień w częściach tylko do trybów konkurencyjnych.

Czy odmowa podpisania umowy przez wykonawcę może być podstawą zastosowania trybu negocjacji bez ogłoszenia?

odpady komunalne

Aby móc zastosować negocjacje bez ogłoszenia, musi zaistnieć któraś z ustawowych przesłanek. Może być przesłanka z art. 62 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp odnosi się do możliwości skorzystania z tego trybu.

Kiedy sumować zamówienia a kiedy traktować je osobno?

zamawiający

Obowiązek sumowania zamówień dotyczy sytuacji (w skrócie), gdy zamawiający w momencie wszczynania procedury ma wiedzę o tym, że będzie udzielał kolejnych, podobnych zamówień w przewidywanym czasie, w określonej ilości, co wiąże się przede wszystkim z koniecznością posiadania budżetu na ten cel.

Wykonawca ma obowiązek potwierdzenia faktu zatrudniania pracowników na umowę o pracę

zamawiający

Zgodnie z art. 29 ust. 3a ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych, zamawiający określa w opisie przedmiotu zamówienia na usługi lub roboty budowlane wymagania zatrudnienia przez wykonawcę lub podwykonawcę na podstawie umowy o pracę osób wykonujących wskazane przez zamawiającego czynności w zakresie realizacji zamówienia, jeżeli wykonanie tych czynności polega na wykonywaniu pracy w sposób określony w art. 22 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.

Czy podstawą szacowania mogą być oferty wykonawców z unieważnionego postępowania?

przetarg

Podstawą ustalenia wartości zamówienia jest całkowite szacunkowe wynagrodzenie wykonawcy, bez podatku od towarów i usług, ustalone przez zamawiającego z należytą starannością (art. 32 ust. 1 ustawy Pzp).

Wskazanie w OPZ oprogramowania, na którym pracuje zamawiający, jest dopuszczalne

oprogramowanie

Podanie nazwy własnej w ramach formułowanego opisu przedmiotu zamówienia może nastąpić tylko wtedy, gdy jest to uzasadnione specyfiką przedmiotu zamówienia i zamawiający nie może opisać przedmiotu zamówienia za pomocą dostatecznie dokładnych określeń, a wskazaniu takiemu towarzyszą wyrazy "lub równoważny".

Zamawiający może wymagać konkretnego oznakowania

zamawiający

Określając wymóg posiadania przez zamawiane produkty i usługi konkretnego oznakowania, zamawiający musi przestrzegać zasady zachowania związku wymogów dotyczących oznakowania z przedmiotem udzielanego zamówienia.

Czy zamawiający musi umieścić swój podpis elektroniczny na dokumentach przekazywanych przez platformę zakupową?

pzp

Zamawiający nie ma obowiązku podpisywania kwalifikowanym podpisem elektronicznym dokumentów zamieszczanych na platformie zakupowej czy innych przesyłanych do wykonawców.