Partnerzy serwisu:

Lista artykułów

Czy wykonawca ma obowiązek poinformować w ofercie, że nie jest VAT-owcem?

zamawiający

Przyjąć czy odrzucić ofertę jeżeli wykonawca nie jest "vatowcem" i nie podał jednostkowych cen w SIWZ z 0% VAT? Czy prosić o wyjaśnienia?

Sprawdź, do kiedy wolno zmienić warunki udziału w postępowaniu w dokumentacji postępowania

zamawiający

Czy zamawiający może zmienić warunki udziału w przetargu nieograniczonym jeżeli uznał, że postawione przez niego wymagania są zbyt wysokie? Kiedy i na jakiej podstawie może je zmienić?

Czy zamawiający ma obowiązek sprawdzić prawidłowość podpisów na ofercie w procedurze odwróconej?

zamawiający

Czy należy weryfikować podpisy na ofercie złożonej przez wykonawcę tylko na podstawie JEDZ? Jak postępować w przypadku procedury odwróconej?

Zamawiający może odstąpić od wymogu elektronicznego składania ofert

pzp

Obowiązek ten dotyczy w szczególności składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, a także wszelkich oświadczeń, w tym jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia (JEDZ). Ustawa Prawo zamówień publicznych przewiduje jednak zamknięty katalog przypadków, w których zamawiający może zdecydować, że oferta lub jej część będzie składana w tradycyjnej formie pisemnej.

Zasada proporcjonalności przy stawianiu warunku doświadczenia osób skierowanych do realizacji zamówienia

zasada uczciwej konkurencji

Wymagania długoletniego udokumentowanego doświadczenia postawione wykonawcy w zamówieniu nie naruszą zasady proporcjonalności oraz uczciwej konkurencji gdy gdy możemy uzasadnić taki warunek.

Nieprawidłowe określenie kryteriów oceny ofert może zmuszać do unieważnienia postępowania

przetarg

Nieprawidłowe dane w kryteriach oferty może zostać ocenione błędnie i być podstawą do unieważnienia postępowania.

Obowiązek czy możliwość unieważnienia procedury, gdy możesz zwiększyć środki na sfinansowanie zamówienia?

zamawiający

Jak postąpić w przypadku, gdy zamawiający oszacował zbyt nisko kwotę na realizację zamówienia? Ma środki by ją zwiększyć, ale czy prawo nakazuje unieważnienie postępowania czy tylko zwiększenie kwoty do wysokości najkorzystniejszej oferty?

Zmiana lidera konsorcjum jest dopuszczalna

pzp

Żaden przepis prawa nie statuuje obowiązku co do formy i sposobu uregulowania stosunków wewnętrznych członków Konsorcjum na etapie składania ofert, poza obowiązkiem ustanowienia pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego.

Oświadczenie woli wykonawcy należy interpretować wprost zgodnie z treścią siwz

zamawiający

Zamawiający określił dwa kryteria wyboru ofert - cenę 60% oraz okres gwarancji jakości 40%. Okres gwarancji jakości miał być oceniany następująco: "Okres gwarancji jakości na wykonane roboty ponad założony wymagany okres gwarancji 36 m-cy: 1-8 m-cy liczba punktów G = 10 pkt, 9-12 m-cy G = 20 pkt, 13-18 m-cy G = 30 pkt, 19-24 m-cy G = 40 pkt. Gwarancja może zostać wydłużona maksymalnie na 24 miesiące i nie może być krótsza niż 36 m-cy. Jak należy postąpić? Wyjaśnienia wykonawcy nie mogą prowadzić do zmiany oferty. Czy ofertę należy odrzucić?

Zobacz, kiedy brak podpisu na karcie produktu może stanowić podstawę do odrzucenia oferty

przetarg

Wykonawca podpisał formularz ofertowy, ale nie podpisał karty produktu, wymaganej przez zamawiającego do oceny w jednym z kryteriów oceny ofert. Zamawiający żądał, żeby ten dokument, składany był wraz z ofertą w formie podpisanego oryginału. Czy należy odrzucić ofertę? Jeśli tak, to na jakiej podstawie?